Сакате витка линија? Не го избегнувајте месото 1

Сакате витка линија? Не го избегнувајте месото!

Често пати, во желбата да се намали телесната маса, луѓето обично мислат дека треба да го избегнат месото. Но не е баш така. Овие совети ќе ви помогнат ако сакате да го изгубите вишокот на килограми и да постигнете витка линија.

За време на празниците и разните свечености и прослави, сите ние се опуштаме и ставаме по некој килограм. Оние кои се борат со телесната тежина и работат на тоа да ја намалат испробуваат разни диети, проверени режими на исхрана кои на други им профункционирале и слично. Секој треба да го пронајде она што најдобро функционира за неговиот организам.

Може да ве интересира: 6 јапонски тајни за витка линија и долговечност.

Сакате витка линија? Не го избегнувајте месото 2

Дали протеините се добар избор за намалување на телесна тежина?

Кога станува збор за жените, тие најлесно се одрекуваат од месото, а тоа е една од најчестите грешки кои ги прават. Поголемиот број нутриционисти потврдуваат дека умерени количини на месо е неоходно за организмот. Тука е важно да се напомене за начинот на припрема, подобро да биде варено отколку пржено.

Некои стручњаци тврдат дека исхраната богата со протеини е најздрава, а притоа е и најдобар начин за губење килограми. До таков заклучок дошла и екипата на научници од Универзитетот во Сиднеј, за време на едно опсежно истражување, при кое било утврдено дека сите кои се борат со килограмите треба да започнат со броење на протеини, наместо со броење на калории.

Координаторот на тимот, нутриционистот Дејвид Рубенхајмер објаснил дека кога јадете протеини, со внесот на храната, телото истовремено троши калории, така што нема опасност од наталожување на килограми.

“Оние кои внесуваат помалку месо, веројатно ќе претераат со мастите и јаглените хидрати, што е всушност погубно за линијата и здравјето.“ – вели Дејвид.

За сите кои сакаат да ослабат, а посебно во делот на стомакот, бидејќи знаеме дека тоа е доста мачен процес кој сака истрајност и трпение, препорачуваме да ги пробате SLC Advance Capsules, затоа што тие се наменети токму за таргетирано слабеење на местата каде обично има најголемо таложење на мастите. Нивниот фокус е на половината, стомакот и местата каде што најчесто се акумулираат масните наслаги. Делуваат така што, во својот состав го содржат протеинскиот хормон лептин, а недостатокот на овој хормон придонесува за неконтролирано внесување на храна, како резултат на што се јавува дебелината. Кога ќе почнете да ги користите SLC Advance капсулите, тој протеин може да ви помогне да го контролирате внесот на калории, со што ќе го регулирате и апетитот. Нема да земате храна повеќе од колку што ви е потребно и на тој начин ќе успеете постојано да ја регулирате телесната тежина. Ако сакате да ги нарачате посетете ја онлајн продавницата на Slim Line Club или јавете се на телефоните 078 215 929 и 02 270 0028.

Имаме да ви препорачаме уште нешто многу интересно, а што може да ви е корисно ако сакате да се информирате повеќе за погоре посочените додатоци за слабеење, препорачуваме да го погледнете ова видео.

Ви препорачуваме да прочитате: 7 најдобри нискокалорични зеленчуци за супер здравје, енергија и фит форма.

Сподели: