Целосна програма за отстранување на целулитот 1

Целосна програма за отстранување на целулитот

Да се има целулит е нешто нормално, но само оние кои го имаат знаат што значи тоа за самодовербата на една жена. Прочитајте неколку совети како да си помогнете за полесно отстранување на целулитот.

Го имаат дури и најслабите манекенки и славни девојки. Целулитот или како што уште се нарекува „кожа од портокал“, се појавува кај 90% од жените, а поретко кај мажите. Освен на задникот, бутовите и нозете, може да се појави на стомакот и рацете и претставува причина за намалување на самодовербата кај повеќето жени. Иако експертите тврдат дека е невозможно целосно да се ослободите од целулитот, сепак се сложуваат дека со правилен микс од исхрана, вежбање, масажи и кремови може да се сведе до минимум.

Целосна програма за отстранување на целулитот 2

Што треба да знаете за исхраната? 

Мрсната храна, благото и калоричните ужинки му одат во прилог на целулитот, додека водата, овошјето и зеленчукот го забрзуваат метаболизам и помагаат во согорувањето и намалувањето на масните наслаги. Исто така, избегнувајте ја и солта, која придонесува за создавање на целулитот.

Колку течности е добро да се внесува?

Зголемете го внесот на течности. Пијте што е можно повеќе вода и по можност во неа исцедете лимон или портокал. Една до три шолји зелен чај, се одличен избор во битката со целулитот.

Кои кремови помагаат?

Кога станува збор за антицелулитен крем, можеме да го посочиме и препорачаме SLC Beauty Body антицелулитниот крем кој е составен од ефикасни состојки кои помагаат во борбата со тврдокорниот и тешко отстранлив целулит. За уште поголем ефект се препорачува и  антицелулитниот пакет (Anticellulite Kit) со кој дополнително ќе имате:

  • Видливо намален целулит
  • Измазнета и зајакната кожа
  • Губење на килограми
  • Целосна детоксикација
  • Дневна доза антиоксиданси.

Овој антицелулитен пакет содржи пет производи: SLC Beauty Body – Антицелулитен крем, SLC Belly Patches – Лепенки за стомак, SLC Detox Patch – Лепенки за стапала, Slimline Acai Berry 12 и Slim Line Tea.

Избегнувајте пресолена и презачинета храна

Солта има способност да ја задржува водата што е една од основните причини за појавување на целулитот.

Редовно чистете го организмот од токсини

Излачувањето на токсините преку урината го поттикнуваат некои билни чаеви, на пример зелениот чај (Slim Line Tea) кој се наоѓа во антицелулитниот пакет би била одлична детоксикација како и лепенките за стапала (SLC Detox Patch).

Бидете секојдневно физички активни барем 30 минути

Со цел поттикнување на метаболизмот и подобрување на излачувањето на токсините, мора да сме редовно физички активни. Телесна неактивност, а особено целодневното седење овозможуваат идеални услови за формирање на целулитот.

Ви препорачуваме да прочитате: Чај од магдонос за слабеење и намалување на целулитот.

Сподели: