Брза лисната пита со прокељ и моркови 1

Брза лисната пита со прокељ и моркови

Многу вкуснa! Одлична е за јадење со чаша јогурт наутро. Ако сакате денот да ви тргне малку поинаку направете ја оваа брза лисната пита со прокељ.

Зеленчукот дава свежина, а млечните состојки прекрасен вкус. Може да ја направи секој, воопшто не е комплексна!

Брза лисната пита со прокељ и моркови 2

Состојки:

 • 1 лист лиснато тесто
 • 300-350 гр прокељ
 • 2 моркови
 • 50 гр пармезан
 • 200 мл кисела павлака
 • 3 јајца
 • 100 гр свинска печеница
 • 50-70 гр кашкавал
 • 1 компир
 • сол, црн пипер, оригано
 • 1-2 лажици масло.

Подготовка:

 1. Прокељот убаво измијте го и исчистете го од горните ливчиња, па обарете го во посолена вода за време од 5-8 минути.
 2. Исто така, обарете ги и морковите и компирот.
 3. Компирот испасирајте го, а потоа во садот додајте ги разматените јајца, киселата павлака и пармезанот. Посолете и зачинете и додадете го маслото.
 4. Исечкајте ги морковите и заедно со прокељот додадете ги во смесата.
 5. Лиснатото тесто развлечете го во големина на тавата во која ќе печите (можете во големина 26) и избоцкајте го со вилушка.
 6. Од јајцата претходно издвојте малку, од прилика колку 1 лажица и со неа премачкајте ја внатрешноста на лиснатото тесто, па наредете ги парчињата печеница.
 7. Врз нив истурете ја припремената смеса и печете во загреана рерна од 200 степени за време од 10 -15 минути.
 8. Извадете ја тавата, па ставете го кашкавалот одозгора и повторно вратете ја во рерна уште малку за да се растопи кашкавалот.

На здравје!

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Ви предлагаме да прочитате: Брза пита од кори со сирење.

Сподели: