нанаимо колачи.

Домашен рецепт за популарните Нанаимо колачи

Многу симпатичните Нанаимо колачи се популарен канадски десерт, кој името го добил по градчето Нанаимо во Британската Колумбија, а покасно неговата популарност се проширила и на целиот северноамерички континент. Денес се обожавани и многу познати низ целиот свет!

Рецептот настанал во почетокот на педесетите години, но со тек на време претрпувал незначителни измени по количината на составот. Во 1986 година градоначалникот на Нанаимо распишува конкурс за да се изгласа најдобриот рецепт за Нанаимо колачи. Победил рецептот на Џојс Хардкастл, кој бил прогласен за најоригинален рецепт за овој десерт.

нанаимо колачи

Состојки:

 • 125 гр путер
 • 70 гр шеќер
 • 5 лажици какао
 • 1 јајце
 • 165 гр мелени плазма бисквити
 • 100 гр кокос
 • 100 гр ситно сечкани потпечени бадеми

За крем:

 • 100 гр путер
 • 80 мл слатка павлака
 • 1 пакетче прашок за пудинг од ванила
 • 200 гр шеќер во прав

Глазура

 • 150 гр чоколадо
 • 50 гр путер

Подготовка:

 1. Во сад на оган растопете ги путерот, шеќерот и какаото.
 2. Додадете го јајцето, претходно разматено и мешајте додека не се згусти смесата.
 3. Тргнете го садот од оган и додадете ги бисквитите, кокосот и бадемите, па сместата ставете ја во калап 20х20см и убаво израмнете ја.
 4. Во длабок сад, изматете ги путерот и шеќерот. Во садот постепено додавајте ја слатката павлака, а на крај додадете го и прашокот за пудинг. Матете 5 минути, додека добиете кремасто воздушеста смеса.
 5. Кремот нанесете го во калапот и оставете го кратко време во ладилник.
 6. Путерот и чоколадото растопете ги во сад на оган.
 7. Растопеното чоколадо нанесете го над кремот и повторно вратете го колачот во ладилник.
 8. Исечете на мали правоаглести парчиња, сервирајте и уживајте во превкусните нанаимо колачи.

Сподели: