Колачи нутела изненадување 1

Колачи нутела изненадување

Името кое им го дала фантастичната Клара е баш соодветно, мора да гризнете за да го најдете изненадувањето! Штом  сме тука, вреди да подзастанеме и да прочитаме како се подготвуваат вкусните колачи нутела изненадување!

На децата им се омилени, а на возрасните уште повеќе!

Колачи нутела изненадување 2

Состојки:

За фил:

 • 2/3 шолја нутела
 • 1/2 шолја шеќер во прав.

За тесто:

 • 1 јајце
 • 2 шолји брашно
 • 125 гр путер (може и маргарин)
 • 1/2 шолја шеќер
 • 50 мл млеко
 • 30 гр чоколадо
 • прстофат сол
 • 1 лажиче ванилин екстракт или една капсула во прав
 • 1/2 лажиче прашок за печиво.

За посипување:

 • 1/2 шолја крупно мелени лешници (или по желба некое друго јаткасто овошје).

Шолјата со која е мерено е со количина од 250 мл.

Подготовка:

 1. Во помала чинија измешајте ги убаво нутелата и шеќерот. Направете мали бомбици и оставете ги наредени на рамна подлога или чинија.
 2. Изматете го путерот со шеќерот и ванилата, а потоа додадете го јајцето. Изматете убаво.
 3. Додадете ги брашното, печивото и почнете да месите со рака.
 4. На крај, постепено додавајте го млекото во кое претходно сте го растопиле чоколадото. Измесете глатко тесто.
 5. Тестото развлечете го во кора помеѓу 2 листа хартија за печење со дебелина од најмногу половина сантиметар. тргнете го горниот лист и исечете го на коцки.
 6. Во секоја коцка ставајте по едно топче нутела и потоа свиткајте го и тоа во вид на бомбица, па извалајте го во крупно мелените лешници.
 7. Бомбиците редете ги во плех, така што секоја благо ќе ја притисните (сплескате).
 8. Печете во загреана рерна на 200 степени за време од 15 минути.
 9. Кога се извадат од рерна, колачите се сеуште меки, а како што ќе се ладат ќе се стврднуваат.

Рецептот го испратил:  Клара Бос.

Ви препорачуваме да прочитате: Како да направите домашна нутела?

Сподели: