Печена пита од компири, праз и маслинки 1

Печена пита од компири, праз и маслинки

Уживајте во секое залче од ова прекрасно јадење! Припремете ја оваа печена пита од компири со зеленчук и здрави протеини и убаво нахранете го целото семејство. Сигурни сме ќе бидете среќни од изедениот оброк. На здравје!

Печена пита од компири, праз и маслинки 2

Состојки:

 • 800 гр варени компири
 • 1 страк праз
 • 300 гр маслинки
 • 400 гр урда
 • 2 јајца
 • 100 мл јогурт
 • сол и црн пипер по желба
 • 10 гр кашкавал.

Подготовка:

 1. Исечкајте го празот и ставете го во тава да се пржи додека омекни.
 2. Компирите прво измијте ги, излупете ги и сварете ги, па оставете ги да се изладат.
 3. Во длабок сад изрендајте ги компирите кои претходно потполно се изладиле и измешајте ги со урдата и исечканите маслинки.
 4. Додадете го пропржениот праз. Посолете, побиберете и измешајте.
 5. На страна изматете го јајцето со јогуртот и измешајте го во смесата со компири.
 6. Целата смеса ставете ја во намерсена тава и израмнете ја површината.
 7. Одозгора изрендајте го кашкавалот.
 8. Печете во загреана рерна на 200 степени за време од 15-тина минути (зависно од рерната), односно додека се запечат разматените јајца во смесата и кашкавалот одозгора да се растопи.

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Ви предлагаме да прочитате и брза пита со праз, сирење и карфиол.

Сподели: