Солена штудла со мелено месо 1

Солена штрудла со мелено месо

Задоволство за сите сетила! Ваквата солена штрудла со мелено месо ќе направи вистинска гозба за вашите очи, а што да кажеме за дегустативните сетила… Врвно уживање за секој обожавател на вкусна храна!

Можете да ја припремате за домашни секојдневни пригоди или кога ќе ви доаѓаат гости. Многу е убава и вкусна, ќе ја краси трпезата!

Месна штрудла од тесто 2

Состојки:

За тесто:

 • 600 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • ½ лажичка сол
 • 150 мл кисело млеко
 • 250 мл млеко на собна температура
 • 100 мл масло
 • 1 јајце.

За фил:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 1 кесичка фант за ќофте или друг зачин за ќофте
 • 1 јајце
 • грст ситно сечкан магдонос.

За премачкување:

 • 1 жолчка
 • 2 лажици топла вода.

Подготовка:

 1. Од наведените состојки за тесто замесете мазно тесто. Откако добро ќе го измесите, премачкајте го со 2 лажици масло и повторно премесете го.
 2. Доколку користите фант припремете го според упатството, а кромидот изрендајте го.
 3. Ставете ги во сад и додајте ги меленото месо, јајцето и магдоносот, па убаво измесете ја смесата.
 4. Тестото поделете го на 3 исти дела и еден малку помал. Од трите исти дела развлечете кори во вид на еднакви правоаголници со дебелина од околу 3 мм (и димензии одприлика 15х25 или малку повеќе).
 5. Филот поделете го на 3 еднакви дела и премачкајте го врз секоја од корите. Наредете ги една врз друга и внимателно завиткајте ги во ролат.
 6. Ролатот префрлете го во плех обложен со хартија за печење и премачкајте го со растворената жолчка.
 7. Од четвртото помало парче тесто направете укрсани фигури за одозгора. Премачкајте ги и нив со јајцето.
 8. Готовата штрудла со мелено месо печете ја во загреана рерна на 180 степени за време од 45 минути.

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Ви препорачуваме да прочитате: Резанци со фил од мелено месо.

Сподели: