топено сирење со бешамел 1

Топено сирење во фурна со крцкаво лепче (фурнаринки)

Одлично мезе за со чашка ракија или пиво! Ако сте љубител на сирење и млечни производи, тогаш ви препорачуваме да го пробате овој рецепт за топено сирење во фурна, кој е надополнет со крцкаво печено лепче. Клара и овој пат ни испрати одличен рецепт за познатото топено сирење или сирење во фурна.

За овој вкусен македонски специјалитет, кој во пицериите и ресторантите најчесто го послужуваат со убаво печено крцкаво лепче, обилно посипано со сусам и секако е печено во фурна, таа вели: „Често пати намерно сме седнувале на дегустација на оваа убавина, па конечно решив да го имам и во домашната колекција на рецепти и да го припремам дома, наблиску што можам до она што се нуди во градот и тоа комплетно, онака со се лепчето“.

топено сирење со бешамел

Состојки (за една порција):

 • 150 грама фета сирење
 • 150 грама чадено или сушено месо (печеница или шунка)
 • 2-3 лажици доматно пире, сос или кечап
 • 2-3 лажици бешамел сос + 1 лажица кисела павлака
 • 100 грама дробено кравјо сирење
 • оригано
 • шампињони по желба
 • 100 грама рендан кашкавал.

 За бешамел сос, доволен за 3-4 порции:

 • 1 лажица (30 гр) путер или маргарин
 • 1 ½ лажица брашно
 • 250-300 мл млеко.

За крцкаво лепче (2 лепчиња):

 • 250 грама брашно
 • 1 лажица гриз
 • 1 ќесичка сув квасец
 • малку сол
 • по потреба млака вода
 • сусам за наросување.

Подготовка:

 1. Најпрво се започнува со подготовка на крцкавото лепче. Во длабок сад за месење се ставаат брашното, гризот, сувиот квасец, малку сол и се додава млака вода по потреба. Се замесува меко тесто и се остава да нарасни за време од 20 минути. Во меѓувреме може да го припремите топеното сирење.
 2. Нараснатото тесто поделете го на 2 до 3 дела и од секој дел исучете слаба кора, како за пица. Кората ставете ја во намрсена тава и исечете правоаголни форми. Премачкајте ја со масло и наросете ја со сусам. Печете ја во загреена рерна на 250 степени додека добие златно-румена боја.
 3. Бешамел сосот се припрема така што во нелеплива тава на оган се става путерот да се растопи. Потоа во тавата се додава брашното да се запржи. Во тавата се додава млекото и се меша додека сосот се згусти.
 4. Секој керамички сад се премачкува со масло. Во садот се ставата фета сирењето и со виљушка се распоредува по дното. Над сирењето се нанесува од бешамел сосот, се редат маринираните шампињони, доматното пире и се наросува оригано.
 5. Шунката се сече на коцки, се става над ориганото и врз неа се ренда малку кашкавал.
 6. Една до две лажици од бешамелот се мешаат со 1 лажица кисела павлака. Врз кашкавалот се става од бешамел сосот и киселата павлака, и се додава дробеното кравјо сирење, се поросува со оригано и на крај се додава преостанатиот рендан кашкавал.
 7. Керамичките садови ставете ги во загреена рерна на 200 степени да се печат додека кашкавалот се растопи. Печеното топено сирење послужете го додека е топло. Уживајте!

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Сподели: