download (1)

11-ти Октомври во Јанина и Мецово – еднодневна прошетка

Посетете ги Јанина и Мецово, едни од поблиските и интересни туристички атракции за регинов! Повеќемина ни кажаа дека би сакале да ги посетиме овие убави места на 11-ти Октомври, а кој сака може да ни се придружи на нашето дружење и авантура!

Јанина е главен и најголем град во областа Епир, која се наоѓа во северозападна Грција. Пријатен и убав за прошетка и разглед. Издигнат е амфитеатрално на бреговите на езерото Памвотис, на надморска висина од 500 метри. Познат е по тоа што плени со природни убавини и историски споменици кои секогаш се интересни за туристички посети.

Љубителите на музеи може да уживаат во музејските поставки, а има и голем број на продавници за сребро и злато. Добра вест за сите гурмани е што има голем избор на таверни со богата понуда на храна, од локални традиционални специјалитети до современа грчка кујна. Во Јанина ќе може да го разгледате градот, да го посетите калето и тврдината, џамијата на Али Паша. За сите обожаватели на пловење со брод има можност за факултативно разгледување на островот Нисаки (картата чини околу 2.5-3 евра).

11-ти Октомври во Јанина и Мецово - еднодневна прошетка 2

Откако убаво ќе прошетаме низ Јанина, ќе се упатиме кон прекрасното и идилично Мецово. Планинско мало гратче кое плени со автентичност и зачувана стара архитектура. Одлично средено и со понуда на вкусно гиро по пристапни цени. Место кое има убаво уредени дворови на цркви и манастири и добро одржувани градби. Тука исто така имате можност да пробате некои влашки јадења.

Поаѓањето за назад е во попладневните часови, а пристигнувањето во Битола е во вечерните часови. Цената на аранжманот изнесува 850 денари. Цената вклучува:

  • автобуски превоз на наведената релација
  • организација на аранжманот и пратител на групата

За повеќе информации и резервации јавете се на 075/861-907, секој работен ден од 10-20 часот. Не двоумете се да ја искористите можноста за да имате уште еден убав ден за паметење!

Напомена: За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници. За овој програм важат Општите Услови на патување на СКТМ и Т.А Бела Роза.

*Комерцијален текст

Сподели: