ленено-семе

Ленено семе – употреба и препорачани дози

Лененото семе има силно антиканцерогено дејство, штити од срцеви заболувања, мозочен удар и тромбоза, го намалува нивото на холестерол и висок притисок.

Благодарение на комбинација од витамини, минерали и други состојки кои што имаат поволно влијание врз организмот, лененото семе се користи во многу рецепти на традиционалната медицина и се препорачува да се вклучи во исхраната кај пациентите болни од рак.

Колкава количина на ленено семе ви е потребна?

Препорачаните количини на ленено семе се 1 до 2 мали лажички на ден. За подобра апсорпција на лененото семе сомелете го и додадете го во готовите јадења, салатите, домашните печива или колачите. Доколку користите ленено семе, важно е да пиете доволни количини на вода.
Доколку имате некој здравствен проблем, тогаш следете ги следните препораки:

Подобрување на варењето на храната и превенирање на запек

За подобрување на работата на дигестивниот систем и превенирање на запек, се препорачува да се консумираат 2 мали лажички ленено семе. Исто така може направите чај од ленено семе, кој што се припрема на следниот начин: 8 грама ленено семе се  прелева со 200 ml врела вода, се остава да стои 30 минути и се процедува. Вака припремениот чај се пие 3 пати во текот на денот.

Намалување на висок холестерол

За намалување на високиот холестерол се препорачува дневно да се консумира 40 до 50 грама на ленено семе. Може да направите леб со ленено семе, да го додадете во житарици или во некое друго јадење.

ленено-семе

Подобрување на работата на бубрезите

Лицата кои имаат проблеми со бубрезите се препорачува дневно да се консумираат 15 грама мелено ленено семе, два пати дневно, во комбинација со житарици, сок од домати или сок од портокал.

Менопауза и остеопороза

За надминување на симптомите при менопауза се препорачува да се консумираат 40 грама ленено семе на ден, додадено во пекарски производи. Исто така може да направите и чај: 30-40 грама ленено семе варете го 15 минути во 350 мл вода и процедете го. Вака припремениот чај се пие 4 до 5 пати во текот на денот.

Дијабетес

За подобрување на работата на панкреасот и намалување на нивото на шеќер во крвта, се препорачува да се консумира 40 до 50 грама ленено семе на ден. Може да се направи чај на следниот начин: во 350 мл зовриена ладна вода додадете 40-50 грама ленено семе. Вака припремениот чај, покријте го и оставете го да стои 3 часа. Промешајте го пред употреба.

Лененото семе може да се купи во поголемите супермаркети или продавници за здрава храна. Рокот на траење на лененото семе е една година.

Направете го вистинскиот избор –  изберете го најдоброто што природата ни дава!

Сподели: