Празничен Велигденски венец

Се ближи Велигден, па празничното расположение е тука и припремите за прекрасните моменти кога се собира целото семејство се во тек. По тој повод, креативната Лидија ни предлага рецепт за превкусен Велигденски венец кој може да го направите деновиве и да се почестите со своите најмили и најблиски.

Едноставен домашен рецепт за мали кроасани 2

Едноставен домашен рецепт за мали кроасани

Овие мали кроасани се навистина едноставни за припрема, со само едно нараснување и без многубројни преклопувања на тестото. Совршени се и во солена и во слатка варијанта, а идеални за појадок, за носење на излет или дружби со пријателите.

Козињак со мак (милиброд) 1

Козињак со мак (милиброд)

Пролетта е време за убави нешта, празнување и семејни собири, а козињакот мора да биде дел од тие настани! Израдувајте ги своите најмили и сервирајте им превкусен козињак со мак, а доколку ви остане малку време направете кафе и поканете ги пријателите на дружба!

Свинско месо со ѓумбир и соја сос 2

Свинско месо со ѓумбир и соја сос

Изгледа прекрасно, а и многу вкусно е. Вака припременото свинско месо со ѓумбир и соја сос ќе остави многумина со силен впечаток на видливо позитивни емоции, а за оној кој го подготвува јадењето тоа е најголема награда!

Посни пекарски кифли

Ако ви треба рецепт за посни пекарски кифли, вие сте на вистинското место. Ова се дефинитивно најдобрите посни пекарски кифли. Меки се и вкусни, а за да ни верувате пробајте ги и уверете се сами. Кифлите најчесто ги правиме празни, па секој подоцна ги филува по свој вкус, со ајвар или мармалад по желба.

Здрав спортски напиток Switchel 1

Здрав спортски напиток „Switchel“

Ако барате рецепт за здрава, природна и вкусна верзија на спортски напиток, време е да ве израдуваме со нешто навистина посебно. Овој спортски напиток, кој во светот е познат под името „Switchel“ има традиција на пиење повеќе од 200 години и време е и ние да се запознаеме со неговите својства.

солени стапчиња со зачини

Крцкави солени стапчиња со зачини

Крцкави, домашни и вкусни солени стапчиња со зачини, ги припремивме во нашата кујна! Сите ги обожаваат, одлични се за забави и родендени, а толку се едноставни и лесни за подготовка. Од наведените состојки ќе добиете поголема количина на зачинети солени стапчиња, кои може да ги замрзнете и да ги користите штом ви се грицка нешто вкусно.

печени крофни со фил од кафе

Печени полнети крофни со фил од кафе

Кој може да одолее на вкусот и мирисот на домашните полнети крофни? Меки, вкусни и неодоливи, крофните се еден од омилените десерти на секој љубител на слатките задоволства. Но, во последно време често пати и се дава предност на печената храна, наспроти пржената, како поздрава варијанта, па затоа се одлучивме да припремиме токму ваков рецепт за печени полнети крофни.

Мексиканско тако со домашни тортиљи

Мексиканската храна е позната по различните вкусови, шареноликост, декоративност и голем број на зачини и состојки кои се употребуваат во нејзиното приготвување. Едно од најпознатите и највкусните јадења е мексиканското тако, кое се приготвува од тортиљи со фил од месо, зеленчук и зачини.

Посни попарени полжавчиња 1

Посни попарени полжавчиња

Имаат интересен изглед и препознатлив шарм кој го обожаваат сите генерации. Посните попарени полжавчиња се одлични колачи кои се вклопуваат за почестување на пријателите како прилог со кафето, за десерт после убав ручек, вечера или за едноставно засладување на нашите најсакани малечки.

Солени палачинки со фил од пилешко месо и печурки 1

Солени палачинки со фил од пилешко месо и печурки

Од обични состојки ќе направите супер необично јадење! Вака припремените солени палачинки со фил се интересни и за јадење и за изглед. Убави за честење на гости, а и за радување на домашните.