шеќер-паре

Рецепт за шеќерпаре со кокос

Шеќерпаре е традиционален и популарен десерт кој потекнува од турската кујна.  При подготовка на шеќерпаре се прават меки топчиња од тесто кои се печат, а потоа се потопуваат во шербет.

шеќер-паре

Состојки:

 • 4 јајца
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 220 гр маргарин (омекнат или стопен)
 • 50 мл масло
 • 100 гр кокос
 • 100 гр гриз
 • 3 чаши од 250 мл брашно
 • 1 ќесичка прашок за печиво

Шербет

 • 500 гр шеќер
 • 3 чаши од 270 мл вода

Подготовка:

 1. Во длабок сад ставете ги јајцата, шеќерот, маргаринот, маслото, кокосот, гризот, брашното и печивото. Од состојките замесете тесто.
 2. Од тестото формирајте топчиња, па малку сплескајте ги. Топчињата ставете ги во подмачкан плех, а врз секое наредете јатка орев.
 3. Колачињата печете ги во загреана рерна на 180 степени за време од 20 до 25 минути.
 4. Во меѓувреме во сад на оган ставете го шеќерот и водата за се варат. Штом шербетот ќе зоврие, варете 2 минути, а потоа оставете го кратко време да се излади.
 5. Печените колачиња прелијте ги со топлиот шербет и оставете неколку часа да за да упијат од шербетот. По желба можи да ги наросите со кокос.

Рецептот го испратил: Клара Бос

Сподели: