Гибаница со рикота и лук 1

Гибаница со готови кори и изварка

Топло, крцкаво и вкусно за секој член од семејството, а плус тоа и супер лесна за подготовка! Нормално, станува збор за превкусната гибаница! Од само неколку состојки се добива фантастичен вкус кој освојува.

Овој рецепт е спој на традиционалното и модерното, прочитајте го и направете го. Радост е за душата! А, доколку сте обожавател на брзи јадења со кори, треба да го погледнете и рецептот за пита со готови кори и сирење.

Гибаница со рикота и лук 2

Состојки:

 • 500 гр кори за пита
 • 250 гр рикота или изварка
 • 50 мл масло
 • 50 мл газирана вода
 • 2-3 чешниња лук
 • 3 јајца
 • сол по потреба.

За попрскување:

 • масло по потреба
 • газирана вода по потреба.

Подготовка:

 1. Јајцата скршете ги и одделете ги белките од жолчките.
 2. Белките изматете ги со миксер, а потоа додајте ги жолчките и маслото.
 3. Откако смесата ќе се соедини исклучете го миксерот и додајте ја рикотата во која претходно сте го додале исечканото лукче.
 4. Измешајте убаво со жица и додајте ја газираната вода.
 5. Потоа промешајте уште еднаш и посолете по вкус.
 6. Садот за печење попрскајте го со масло, па ставете 4 кори и попрскајте ги сите со масло.
 7. Во садот со фил потопувајте ги згужваните кори и редете ги во садот за печење.
 8. Филот што ќе ви остане нанесете го врз корите.
 9. Врз филот ставете 3 кори и секоја попрскајте ја со масло.
 10. Последната кора попрскајте ја и со малку газирана вода.
 11. Печете на 200 степени, за време од околу 30 минути.

Готовата гибаница послужете ја топла со чаша јогурт и уживајте во вкусот!

Рецептот го испратил:  Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Ролан бурек со готови кори.

Сподели: