Здрави бомбици со темно чоколадо и овесни снегулки

Како дел од настанот „Здрави навики за здрав срцев ритам“ кој беше одржан на 27.03.2017 година, во организација на Сѐ за храна, беа приготвени овие здрави бомбици со темно чоколадо и овесни снегулки.

Рецептот беше промовиран и во утринската емисија на Сител ТВ, каде што беше најавен и настанот. Бомбиците се направени од состојки кои се препорачуваат за заштита на здравјето на срцето, а особено ќе ги издвоиме лешниците, овесот, темното чоколадо и портокалот. Сите кои беа присутни на настанот имаа можност да ги дегустираат, па сега го споделуваме рецептот и со останатите.

бомбици со темно чоколадо

Состојки:

 • 1 лажица мед
 • 100 грама лешници
 • 100 – 200 грама мелени овесни снегулки
 • 1 мала лажичка екстракт рум
 • 1 мала лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажица путер по желба
 • 1 кора од портокал
 • свеж сок од 1 портокал
 • 100 грама рендано темно чоколадо со 75% какао.

Подготовка:

 1. Лешниците потпечете ги во рерна. Постапката за најлесно да ја отстраните кафеавата кора и да ги потпечете лешниците за колачи, прочитајте ја тука.
 2. Потпечените лешници излупете ги и сомелете ги. По желба, лешниците може да ги истолчите на покрупни парчиња.
 3. Овесните снегулки ставете ги во блендер. Миксирајте ги околу 1 минута или помалку. Потоа, ставете ги во длабок сад.
 4. Чоколадото изрендајте го на крупната страна од рендето.
 5. Кората од портокалот изрендајте ја на ситната страна од рендето. Потоа, портокалот исцедете го.
 6. Во сад на оган ставете го медот да се загрее. Потоа, садот тргнете го од огнот. Во садот додајте го сокот од портокалот и кората. Измешајте убаво.
 7. Додајте ги мелените лешници, мелените овесни снегулки, румот, ванилата, путерот и ренданото чоколадо. Убаво измешајте за да добиете хомогена смеса. По потреба додајте мелени овесни снегулки.
 8. Од смесата формирајте бомбици. Бомбиците валкајте ги во какао. Послужете ги како здрава ужина. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Здрави бомбици со тиква, овес и мак без шеќер.

Сподели: