Овес во зрно, барем еднаш неделно на менито 1

Овес во зрно, барем еднаш неделно на менито!

Кинезите знаеле за овесот дури и пред илјадници години, а го користеле и старите Римјани уште во античките времиња. Тие уште од тогаш знаеле што е добро, а мора да признаеме и ние исто. Па, истражувавме и откривме многу причини зошто да си набавите овес во зрно и да го вметнете во секојдневната исхрана.

Како проверен бренд од кој набавуваме квалитетен овес во зрно, го препорачуваме Natura. Пробајте го и вие, одличен е за разни јадења.

Овес во зрно, барем еднаш неделно на менито 2

Овесот во зрно содржи богатство од нутритивни материи

Натура овесот во цело зрно е многу богат со протеини, масти и растителни влакна.

Содржи голема количина на минерали и витамини од групата Б. Некои од нив се: калциум, железо, јод, хлор, фосфор, магнезиум, калиум, манган, цинк, бакар, ниацин, биотин.

Во превод на јазикот на секојдневниот живот ова значи дека овесот во зрно треба да се користи во секојдневната исхрана, бидејќи го чува здравјето на организмот и ги зајакнува неговите природни одбранбени механизми.

Каква е здравствената корист од овесот во зрно?

Натура овесот во зрно помага во јакнење на крвта, ги јакне забите и коските, ја поттикнува работата на мозокот, го поттикнува растот и развојот кај децата, и ја зајакнува мускулната маса кај возрасните.

Затоа, барем еднаш неделно имајте ја оваа житарка во вашето мени!

3 предлог рецепти како може да подготвите овес во зрно:

  1. Појадувајте варен овес во зрно измешан со мед и сечкани ореви. Превкусно е!
  2. Направете си лесен здрав ручек. Сварете Натура овес во зрно и измешајте го со сечкан сезонски зеленчук. Зачинете со маслиново масло и сол и црн пипер, а за најдобар ефект додадете од природниот Натура зачин.
  3. Направете си брз оброк десерт. Сварете го овес во зрна од Натура и измешајте го со една банана која претходно сте ја згмечиле. Додајте малку сечкани ореви, половина лажиче какао, половина лажиче сусам и едно лажиче мед. Декорирајте со диетално чоколадо и уживајте во оброкот.

Совет плус: Овесот во зрно е потребно да се вари околу 1 час, а детално упатство имате на пакувањето.

*Комерцијален текст

Ви препорачуваме да прочитате: Посни зајачиња со 5 здрави семиња.

Сподели: