Посен куглоф со ореви мала

Посен куглоф со ореви и бело чоколадо – од кујната на Марија Кочовска

Размислував што вкусно да ви приготвам овој пат! Пролетта, постите и велигденските празници ме инспирираа да направам сладок посен куглоф со ореви. Додадов и брусница, а декорирав со бело чоколадо и јагоди.  

Мек и сочен, ароматичен и сладок! Слатко засладување за било кој период од годината! Уште пред да започнеме ќе ви кажам, дуплирајте ги состојките и печете го куглофот во поголем калап, затоа што е превкусен. Направете го и послужете го со топло кафе и добро друштво. 

Посен куглоф со ореви и брусница

Состојки:

Состојки за чоколаден прелив:

  • 150 г посно бело чоколадо.
Посен куглоф со ореви и брусница

Подготовка:

  1. Во длабок сад се ставаат шеќерот, гризот, ванилинот шеќер и кората од лимон, а потоа се додава сокот. Добро измешаните состојки се оставаат околу 2 часа на собна температура, за да може гризот да набабри.
  2. Во садот се додава маслото и се меша се додека се изедначи.
  3. Брашното се меша со прашокот за печиво. Потоа се додава во садот со гризот и се соединуваат состојките. Во садот се додаваат оревите и брусницата.
  4. Смесата се става во силиконски калап за куглоф. Се пече во загреана рерна на 180 степени за време од 30-40 минути.
  5. Откако ќе се испече, се остава да се излади врз кујнска решетка. Потоа внимателно се вади од калапот.
  6. Чоколадото се растопува на пареа. Куглофот се чоколадира и украсува по желба. Подготовката погледни ја на видеото. На здравје!

Совети плус:

  • За подготовката може да се користи вода наместо газиран сок од портокал.
  • Наместо кора од лимон, може да се стави кора од портокал. А наместо брусница може да се додаде суво грозје или друго овошје по избор.
  • Овој рецепт е дел од колекцијата на брзи рецепти кои ги приготвивме заедно со Жито Лукс. Ви подаруваме книга со рецепти и гриз со секое купување на 2 пакувања Екстра бело брашно. Искористете ја промотивната понуда и уживавајте во празниците!
Празнично дарување Жито Лукс

Разгледај повеќе слатки идеи и заследи ме:

Може да те интересира: Брзи чоколадни мафини без миксер – од кујната на Марија Кочовска.

*Рецептот е овозможен од Жито Лукс.

Сподели: