хумус со пиперки и млечен сос

Хумус со пиперки и млечен сос

Од кујната на Диана ни доаѓа супер вкусен рецепт за хумус со пиперки, во комбинација со млечен сос и зеленчук. Па уште кога ќе видиме колку убаво го декорирала, веднаш отвора апетит!

Пробајте го, ќе ви му се допадне на целото семејство.

хумус со пиперки

Состојки:

 • 2 чаши сварен наут (исцеден)
 • ½ чаши печени црвени пиперки
 • 1 лажица таан
 • 1 лажица масло
 • 1 лажица вода
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 чешне лук
 • сол, црн пипер и кимион по вкус.

За млечен сос:

 • 1 чаша кисело млеко
 • 1 чешне лук
 • сол по вкус
 • свежо цеден сок од лимон
 • ½ чаша сирење Фета
 • ¼ чаша сечкани маслинки
 • ¼ чаша сечкани домати
 • 1 мала краставица
 • 2 лажици свеж копар или оригано.

Подготовка:

 1. Во мал сад се мешаат сокот од лимон и водата. Во друг сад се мешаат сусамовиот таан и маслото. Во кујнски робот или сечко се ставаат варениот и исцеден наут, лукот и зачините. Смесата се миксира. Во хумусот се додаваат водата со лимоновиот сос и таанот. На крај се додаваат печените црвени пиперки. Миксирањето се продолжува додека се добие посакуваната хомогеност на хумусот.
 2. Хумусот се ставаа во чинија и се остава во ладилник за време од 1 час за да се соединат вкусовите.
 3. Потоа се приготвува млечниот сос. Во длабок сад се ставаат киселото млеко, копарот, лукот, сол и лимонов сок по вкус. По желба може да се додаде и дробено сирење. Сосот се меша.
 4. Во чинија за сервирање се ставаа хумусот. На едната половина се става од млечниот сос. Над сосот се ставаат парчињата краставица, домати, кромид и маслинки. Декорацијата се завршува со дробено сирење, масло и ситно сечкан копар.
 5. Хумусот со млечен сос се служи со парчиња леб. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Хумус од цвекло – посен намаз.

Сподели: