mediteranska ishrana

Медитеранска исхрана за долг живот: 8 намирници кои ја прават една од најдобрите

Нутриционистите препорачуваат медитеранска исхрана за долг живот. За разлика од некои други типови на здрава исхрана, оваа исхрана е истовремено здрава и исклучително вкусна. Еве кои се главните намирници кои ја прават медитеранската исхрана една од најдобрите.

Бројните истражувања покажале дека медитеранската исхрана помага:

  • да се одржи посакуваната телесна тежина
  • да ја спречи појавата на дијабетес тип 2
  • значително да придонеси во превенцијата на срцев и мозочен удар
  • како и да превенира појава на некои типови на рак.
третман со маслиново масло

Еве кои се карактеристични намирници кои ја прават оваа исхрана здрава и вкусна.

Маслиново масло

Маслиновото масло влегува во состав на скоро сите оброци во медитеранската исхрана. Екстра девственото маслиново масло е богато со токоферол, каротеониди и полифеноли. Сите овие состојки се познати антиоксиданси и поседуваат антивоспалителни својства. Еден од тие полифеноли кој е познат антиоксиданс е хидрокситирозол, за кој истражувањата покажале дека делува превентивно против рак, така што предизвикува смрт на малигните клетки. Маслиновото масло најчесто се користи за салати. Но, наспроти вообичаеното мислење, квалитетното маслиново масло има топка на чадење од 210 степени, така да без никакви проблеми може да се користи за готвење и печење. Исто така, полифенолите кои ги содржи го штитат маслото од разградување на високи температури.

Маслинки

Маслините вообичаено се јадат цели, како додаток во салати или јадења. Богати се со сите хранливи материи како и маслиново масло, а плус тоа содржат и растителни влакна. Како и маслиновото масло имаат антивоспалителни својства и превентивно делуваат против бројни здравствени проблеми.

Јогурт и кисело млеко

Јогуртот и киселото млеко се богати со протеинот лактоферин. Овој протеин ја зголемува апсорпцијата на железо, па заедно со калциумот придонесува за зајакнување на коските. Покрај тоа, јогуртот и киселото млеко се богати и со други протеини кои ќе ви дадат чувство на ситост подолго време. И тоа со помала изедена количина на храна, што е еден од клучните фактори на Медитеранската исхрана.

Пченица

Пченицата е основна житарица во медитеранската исхрана. Се користат две сорти, фаро и дурум. Пченицата е многу богата со растителни влакна, витамини од групата Б, протеини и минерали како магнезиум, цинк и железо. Исто така е богата со антиоксиданси.

Наут (леблебија)

Наутот најчесто се користи во супи и чорби, во комбинација со леќата и гравот. Исто така, наутот е главна состојка на популарниот намаз познат како хумус. Многу е богат со протеини и растителни влакна, па предизвикува чувство на ситост. Има многу низок гликемски индекс, кој изнесува само 28, па се препорачува и во исхраната на дијабетичарите. Наутот е богат со железо, фосфор, цинк, магнезиум, калиум и витамините од групата Б: тиамин, фолна киселина, рибофлавин и Б6.

Лимон

Во медитеранската исхрана, лимонот типично се цеди и се додава во супи, салати, чорби од мешунки, како и во водата за пиење, па така помага да се намали гликемскиот индекс на целосниот оброк. Истражувањата покажале дека лимонската киселина и флавоноидите кои ги содржи ова овошје придонесуваат за постигнување на баланс на шеќерот во крвта.

Лук

Лукот, како лимонот и маслинките е карактеристична намирница во медитеранската кујна. Содржи околу 33 сулфурни соединенија кои му го даваат неговиот мирис, а многу поволно влијаат на здравјето. Лукот поседува силни антиоксидансни, антиинфламаторни и антимикробни својства.

Лековити зачини

Рузмаринот, босилекот, жалфијата, нането и мајчината душица широко се користат за зачинување на храната во медитеранската кујна. Тие им ја даваат препознатливата арома на јадењата.

Ви препорачуваме да прочитате: Јогурт за здрави коски и силен имунитет.

Сподели: