Сè за храна https://sezahrana.mk Рецепти, здрава храна, кујнски совети Thu, 27 Feb 2020 08:27:20 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Д-р Нела советува: 4 решенија против честа мигрена и главоболка https://sezahrana.mk/%d0%b4-%d1%80-%d0%bd%d0%b5%d0%bb%d0%b0-%d1%81%d0%be%d0%b2%d0%b5%d1%82%d1%83%d0%b2%d0%b0-4-%d1%80%d0%b5%d1%88%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%b2-%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82/ Thu, 27 Feb 2020 08:11:09 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30836 Константниот стрес и нервоза имаат сериозно негативно влијание врз целокупното здравје, не само врз појавата на главоболка. Темпераментните лица кои имаат низок праг на толеранција на стрес, се најсклони кон мигрена и главоболка. Има повеќе фактори кои влијаат за појава на овие состојби. Секој од нив на различен начин го менува организмот и согласно тоа, на различен начин се решава. Прочитајте до крај и погледнете кои решенија ги најдовме како едноставни и корисни кои помагаат кај најголем дел од популацијата против мигрена и главоболка.

]]>
Константниот стрес и нервоза имаат сериозно негативно влијание врз целокупното здравје, не само врз појавата на главоболка. Темпераментните лица кои имаат низок праг на толеранција на стрес, се најсклони кон мигрена и главоболка. Има повеќе фактори кои влијаат за појава на овие состојби. Секој од нив на различен начин го менува организмот и согласно тоа, на различен начин се решава. Прочитајте до крај и погледнете кои решенија ги најдовме како едноставни и корисни кои помагаат кај најголем дел од популацијата против мигрена и главоболка.

Oсвен темпераментот, на мигрената може да влијае и наследниот фактор или, може да зависи од полот. Според полот, жените почесто страдаат од мигрена, отколку мажите. Покрај другото, квалитетот на исхраната е исто така значаен фактор кој игра голема улога. Научниците открија дека недостатокот на одредени витамини и микроелементи може да биде предизвикувач на главоболка. Токму затоа, се консултиравме со Д-р Нела Деспотовска од Тримекс и во продолжение ви откриваме кои витамини и минерали, доколку се дефицитарни во организмот, може да доведат до мигренозна и силна главоболка.

Коимбра протокол - помош за пациенти со автоимуни заболувања 2

Витаминот Д е есенцијален за разни функции во телото

Тој е важен витамин кој се синтетизира во телото, кога е изложено на сончева светлина. Во есенско-зимските периоди, кога нема доволно сонце, мора да се надополнува преку храна која е богата со него. За да внесувате доволно витамин Д преку исхраната редовно јадете јајца, џигери, морски плодови и млечни производи.

Препорачан додаток во исхраната – NOW® Vitamin D-3

NOW® Vitamin D-3 го обезбедува овој клучен витамин во високо апсорблива течна форма во мека капсула. Витаминот Д нормално се добива од исхраната или се продуцира од кожата од ултравиолетовата енергија на сонцето. Како и да е, не е присутен многу во храната. Бидејќи многу луѓе избегнуваат изложување на сонце, суплементацијата со витамин Д станува сѐ понеопходна за да се осигура дека организмот ја добива соодветната количина.

Со оглед на тоа што витаминот Д е растворлив во масти, за подобра искористливост се препорачува да се консумира заедно со масни киселини (Омега 3Омега 3-6-9DHA 500).

Повеќе информации за NOW® Vitamin D-3 прочитајте на веб страницата на Тримекс, од каде што може да го нарачате. За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте ги Тримекс на телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk

Недостатокот на бакар и железо може да доведе до мигрена, замор и депресија

Бакарот и железото спаѓаат во групата на важни минерали. Најчесто од нивен недостаток патат жените, што доведува до анемија, мигрена, хипотензија, депресија и замор. Добар извор на овие микроелементи се јаткастите плодови, мешунките, козјото сирење, авокадото, зелената салата, семињата, џигерот и алгите. А, доколку имате сериозен проблем со анемија и недостаток од железо и бакар, треба да се посоветувате со вашиот доктор за да почнете да земате суплементи во вашата исхрана.

Може да ве интересира: Витамин Б-2 против главоболка и анемија.

витамин Б-2

Доволни дози на витаминот Б6 за важни за здраво срце и мозок

Недостатокот на овој витамин може да доведе до васкуларни заболувања. Затоа, вашето секојдневно мени треба да изобилува со мешунки, свеж зеленчук и житарки. На тој начин ќе ги зачувате здрави виталните органи, посебно срцето и мозокот, а исто така и ќе го зајакнете целосно кардиоваскуларниот систем и невроните.

Недостатокот на фолна киселина (Б 9) и витамин Б 12 може да е причина за главоболка и заборавеност

Недостатокот на овие витамини во телото може да предизвика заборавеност, расеаност и раздразливост. Затоа, често пати е апсурдно што при главоболка сите посегаме прво по аспирин, кој дополнително ги намалува нивото на фолната киселина и витаминот Б 12 во телото. Добри извори на овие витамини се спанаќот, брокулата, морковот, тиквата, авокадото и јајцата. Затоа, се препорачува овие намирници да се консумираат секојдневно. А, на оние кои често имаат главоболка им се советува да ги земаат овие витамини и во форма на суплементи.

4 решенија против честа мигрена и главоболка 3

Наша препорака за избор на квалитетни фолати како додаток во исхраната

Имајќи предвид дека има разлики помеѓу производителите, се заинтересиравме да дознаеме како да избереме квалитетен производ. Ја замоливме Д-р Нела Деспотовска да нѐ информира, па ви го препорачуваме Methyl Folate од Now Foods. Тој е биолошки активнa, природнa форма на фолат кој се користи за фундаментални функции на организмот, како што се нормална клеточна делба и синтеза на невротрансмитери и ДНК. За разлика од редовната фолна киселина, Methyl Folate докажано навлегува во крвно-мозочната бариера, каде што помага да се поддржи невролошкото здравје. Quatrefolic® е патентирана форма на Methyl Folate со докажана супериорна биорасположивост во споредба со фолната киселина од прехранбените извори. Подетални информации може да прочитате тука.

Ако сакате да го набавите Methyl Folate посетете ги поголемите и добро снабдените аптеки или нарачајте го преку онлајн продавницата на Тримекс. За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте ги Тримекс на телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk

За крај, не заборавајте дека здравата храна, доволниот сон, шетањето на свеж воздух и вежбањето, се клучеви за добро здравје и долговечност! Сите тие заедно, а по потреба со додаток на соодветни суплементи, во консултација со вашиот личен лекар, може да помогнат во намалување на силните мигренозни главоболки и нивниот интензитет.

Ви препорачуваме да прочитате: Д-р Нела советува: 5 начини да го покачите нивото на витаминот Д.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Спорт и храна – балансирана исхрана е најважна додека се вежба  https://sezahrana.mk/%d1%81%d0%bf%d0%be%d1%80%d1%82-%d0%b8-%d1%85%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b0-%d0%b8%d1%81%d1%85%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b0-%d0%b5/ Wed, 26 Feb 2020 11:23:32 +0000 https://sezahrana.mk/?p=31325 Внимавањето на исхраната е важно без разлика дали имате редовна физичка активност или сè уште не сте се одлучиле за здраво хоби, бидејќи основна цел на сите треба да биде да се јаде здрава, разновидна храна која одговара на нашите енергетски потреби.  

]]>
Внимавањето на исхраната е важно без разлика дали имате редовна физичка активност или сè уште не сте се одлучиле за здраво хоби, бидејќи основна цел на сите треба да биде да се јаде здрава, разновидна храна која одговара на нашите енергетски потреби.  

Следењето упатства и професионални совети за здрава исхрана се важни доколку немате физички активности. Меѓутоа, кога вежбате, со оглед дека телото троши повеќе енергија, па затоа, освен ако не се обидувате да изгубите тежина, треба да јадете повеќе за да му ја дадете на телото потребната сила. Притоа, многу е битно да се внимава исхраната да биде балансирана, што значи внесување многу овошје и зеленчук, протеини и млечни производи, доволно јаглехидрати и течности. 

интегрален леб

Во балансираната исхрана клучно место заземаат и лебовите – интегрални лебови со подолг рок на траење и поголема нутритивна вредност. Овие лебови се направени од цели зрна жито и се извор на растителни влакнавитамини и минерали, а истовремено содржат малку маснотии. Комбинирањето на зеленчук, протеини и останатите производи со вкусен леб значи подобрена енергија и способност на телото да ги поднесе сите физички активности. 

Најголемиот производител на леб Жито Лукснеодамна на пазарот пласираше нова категорија специјални лебови со богата нутритивна вредност со супер зрна, супер семки и супер житарки. Трите вида леб се произведени со природни, минимално процесирани состојки, а во својот состав имаат и супер состојки, познати уште како „super foodsСтанува збор за Интегрален леб со супер житарки – и’зртени овес и спелта, Интегрален леб со супер семки – чија и тиква и Интегрален леб со супер зрна – хељда и амарант.  

Жито Лукс како лидер во пекарската индустрија постојано ги следи светските трендови и ги имплементира во своето производство, со цел да ги задоволи континуираните барања за здрава исхрана. Трите нови, супер лебови успешно ги поттикнуваат потрошувачите да внесат балансирани навики во исхраната. 

*Спонзориран текст.

]]>
9 намирници кои спречуваат болка во грлото https://sezahrana.mk/9-%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%87%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d0%b3%d1%80%d0%bb/ Tue, 25 Feb 2020 09:34:45 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30722 Иако во ладните денови појавата на настинки и грип е најчеста, есента и зимата не се единствените годишни времиња кога царуваат вирусите. – Со цел да си ги олесниме тегобите предизвикани од нив и да ја намалиме непријатната болка во грлото, најчесто посегнуваме по топли напитоци и чаеви. Нивното дејство помага, а за ефектот да е уште подобар, за таа намена може да помогнат и некои други намирници. Во продолжение дознајте кои се тие!

]]>
Иако во ладните денови појавата на настинки и грип е најчеста, есента и зимата не се единствените годишни времиња кога царуваат вирусите. – Со цел да си ги олесниме тегобите предизвикани од нив и да ја намалиме непријатната болка во грлото, најчесто посегнуваме по топли напитоци и чаеви. Нивното дејство помага, а за ефектот да е уште подобар, за таа намена може да помогнат и некои други намирници. Во продолжение дознајте кои се тие!

Храната која изобилува со витамини, минерали, протеини и антивоспалителни материи е секогаш добродојдена при настинка и грип. А, во случаи при болка во грлото кога е отежнато голтањето на храната, истата мора да е мека за да се избегни дополнителното иритирање на крајниците и усната шуплина, па еве неколку корисни предлози од нас.

 9 намирници кои спречуваат болка во грлото 4

Банани

Бананата лесно се голта и не предизвикува болка и дразнење на веќе воспаленото и црвено грло. Покрај тоа, бананите се богати со витамините Ц и Б6 и со калиум, а имаат и низок гликемиски индекс.

Напиток од млака вода со лимон и мед

Ова е одличен лек против воспалено грло што дури може и да ги замени купечките пастили против болка. Овој напиток со мед го намалува воспалението на грлото и со тоа ја ублажува и болката.

Чај од ѓумбир со мед

Одличен начин на кој може да го намалите воспалението на грлото е да направите чај со ѓумбир и мед. Додека го пиете вака подготвениот чај инхалирајте ја пареата, тоа ќе ви го олесни дишењето.

Совет плус: Било да се одлучите за млак напиток со лимон или да си подготвите чај од ѓумбир, секогаш изберете да додадете квалитетен природен мед. За оваа намена ви го предлагаме ливадскиот мед на Рес-Ком.

9 намирници кои спречуваат болка во грлото 3

Пилешка супа

Пилешката супа е добро познат традиционален лек против настинка и болка во грлото. Направете супа која ќе изобилува со моркови, лук, целер, кромид и други зеленчуци. Овие намирници се добро познати по своите лековити и антивоспалителни својства.

Овесна каша

Овесната каша содржи растителни влакна, го намалува холестеролот и богата е со протеини, па затоа секогаш е добар избор за појадок кога имате воспалено грло. А, доколку кашата ја збогатите со мед или банана ова јадење во голема мера може да ви ги намали болките во грлото.

Кајгана

Јајцата се богати со протеини и може да помогнат при воспаление на грлото. Меѓутоа, при нивната подготовка не треба да додавате многу зачини, бидејќи тоа може дополнително да ја влоши иритацијата на грлото.

Чај од жалфија

Тоа е уште еден добро познат лек против болка во грлото. Жалфијата содржи флавоноиди, ензими и феноли и затоа е одлично средство за правење гаргара. А, доколку се одлучите да го пиете како корисен топол напиток, во средно изладен чај додајте лажичка планински мед. Вкусот станува подобар, а својствата на чајот покорисни за грлото.

Совет плус: Ако сакате да ги искористите максимално добрите својства на медот за здравјето, направете правилен избор на природен и проверено добар мед. За таа цел, топло ви препорачуваме палетата на Рес-Ком, која изобилува со голем избор. Може да си купите планински, цветен, ливадски, липов, дабов мед, диет мед, мед од багрем… Ако сакате да дознаете повеќе за нив, посетете ја нивната фан страница Res-Kom Resen, нивниот инстаграм профил или контактирајте ги на телефонот 047 452 489. Нека храната биде твојот лек и лекот биде твојата храна!

9 намирници кои спречуваат болка во грлото 2

Интегрални тестенини

Тестенините од цело зрно житарици се богати со растителни влакна, железо, цинк и витамините Б1, Б2, Б3 и Е. Затоа претставуваат здрав и хранлив оброк особено при настинка и грип кога имате болки во грлото.

Обарен морков

Морковот е здрав зеленчук кој при болка во грлото се препорачува да се јаде обарен, бидејќи на тој начин полесно ќе може да го проголтате и помали се шансите дополнително да ги иритира болните крајници. Морковите се богати со витамините А, Ц, К и со растителни влакна и калиум, па се одличен избор при настинка и грип.

Ви препорачуваме да прочитате: Здравје во тегла! – Природниот мед е единствена нерасиплива храна!

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Едноставен и брз рецепт за похувани пилешки копани https://sezahrana.mk/%d0%b1%d1%80%d0%b7-%d1%80%d0%b5%d1%86%d0%b5%d0%bf%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%85%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bb%d0%b5%d1%88%d0%ba%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b8/ Mon, 24 Feb 2020 10:44:05 +0000 https://sezahrana.mk/?p=29863 Речиси и да нема дете или возразен кој не сака крцкави јадења! – А ние, имаме рецепт за крцкави на површината, а сепак сочни похувани пилешки копани со брза подготовка. Плус, се подготвуваат лесно, па може да ги подготви секој. Целото семејство ќе ги обожава!

]]>
Речиси и да нема дете или возразен кој не сака крцкави јадења! – А ние, имаме рецепт за крцкави на површината, а сепак сочни похувани пилешки копани со брза подготовка. Плус, се подготвуваат лесно, па може да ги подготви секој. Целото семејство ќе ги обожава!

Тајната на нивниот прекрасен вкус се крие во зачините. Па, нареден пат кога ќе приготвувате похувани копани искористете ги зачините кои ви ги предлагаме и месото ќе добие нова димензија на вкусови.

Едноставен и брз рецепт за похувани пилешки копани 2

Состојки:

Подготовка:

 1. Пилешките копани измијте ги и сварете ги, а потоа излупете им ја кожата.
 2. Лукот излупете го, исечкајте го и изгмечете го.
 3. Во сад подгответе мешавина од зачини. Ставете ги претходно припремениот лук, карито, мелениот црн пипер, Дафинка мешаниот зачин и зачинот за пилешко.
 4. Потоа, копаните добро истријте ги со подготвената мешавина од зачини за добро да се распореди вкусот.
 5. Секој од од нив извалкајте го прво во брашно, па во изматените јајца и на крај во лебните трошки.
 6. Така припремените копани пржете ги во загреано Брилијант масло додека поруменат.
 7. Похуваните пржени копанчиња вадете ги на решетка или врз кујнска хартија за да се исцедат од вишокот масло.
 8. Послужете ги додека се топли со прилог од помфрит, кечап, сос за скара и салата. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Пилешко со сос за скара повкусно отколку со стандардна маринада.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

]]>
Намалете го „лошиот“ холестерол со витамин Б-3 (ниацин) https://sezahrana.mk/%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d0%b3%d0%be-%d0%bb%d0%be%d1%88%d0%b8%d0%be%d1%82-%d1%85%d0%be%d0%bb%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%be%d0%bb-%d1%81%d0%be-%d0%b2/ Fri, 21 Feb 2020 11:08:57 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30679 Покачениот холестерол во крвта е еден од најчестите здравствени проблеми на денешницата кој е ризик фактор за појава на кардиоваскуларни заболувања. Ако имате покачен холестерол, посветете внимание и потрудете се да го доведете во нормални граници. Причините за појава на покачен холестерол може да бидат многубројни, но правилната исхрана, редовната физичка активност, како и суплементите со витамин Б-3 може да ви помогнат за намалување и одржување на нивото на „лошиот“ LDL холестерол.

]]>
Покачениот холестерол во крвта е еден од најчестите здравствени проблеми на денешницата кој е ризик фактор за појава на кардиоваскуларни заболувања. Ако имате покачен холестерол, посветете внимание и потрудете се да го доведете во нормални граници. Причините за појава на покачен холестерол може да бидат многубројни, но правилната исхрана, редовната физичка активност, како и суплементите со витамин Б-3 може да ви помогнат за намалување и одржување на нивото на „лошиот“ LDL холестерол.

Која е разликата меѓу LDL и HDL холестеролот?

Иако холестеролот често има лоша репутација, покрај „лошиот“ холестерол постои и „добар“, кој е важен за здравјето на срцето. LDL холестеролот, познат како „лош холестерол“ се таложи на ѕидовите на артериите и го зголемува ризикот од срцеви заболувања. HDL холестеролот, кој од друга страна е познат како „добар холестерол“, поминува низ крвотокот, го отстранува штетниот холестерол од артериите и помага во подобрување на срцевото здравје. Кога нивото на LDL е високо, по препорака на доктор можеби ќе треба да се примени одредена терапија со статини. Но, поради можните несакани ефекти, добро би било да се консултирате со вашиот доктор за алтернативна терапија со витамин Б-3 (ниацин).

ниацин витамин Б-3

Кои се причините кои може да доведат до покачен холестерол?

Постојат различни причини што може да доведат до висок холестерол. Дел од нив припаѓаат на генетскиот фактор, додека пак други се резултат на животниот стил, кој што може да го промениме.

Најчестите фактори кои го зголемуваат ризикот од висок холестерол во крвта се:

 • семејна историја на висок холестерол
 • пушење
 • консумација на храна која изобилува со масти и холестерол
 • слаба физичка активност
 • постоење на други болести како дијабетес
 • примање на одредени лекови како стероиди и прогестин
 • зголемена телесната тежина
 • старост (со самото стареење нивото на холестерол се зголемува)
 • пол (LDL холестеролот полесно се зголемува кај жените, иако истите имаат тенденција да имаат понизок „лош“ холестерол до околу 55 годишна возраст).

Како да го намалите „лошиот“ холестеролот со помош на витаминот Б-3?

Витаминот Б-3 (наицин) најчесто се наоѓа во намирници од животинско потекло како пилешко месо и туна. Има бројни функции:

 • помага за одржување на здраво ниво на холетерол
 • важен е за здрава циркулација на крвта
 • му помага на организмот во искористување на енергијата од храната и правилен метаболизам на мастите, јаглените хидрати и протеините
 • го подобрува здравјето на очите, косата и кожата
 • го подобрува варењето на храната
 • ги штити нервите.

Ниацинот најчесто се користи како терапија против висок холестерол кај лицата кои не можат да користат статини или пак во комбинација со статини. Ниацинот не треба да се користи кај лица кои имаат заболувања на црниот дроб, чир на желудникот или активни крварења. Суплементите со ниацин може да се користат само со претходна консултација со вашиот доктор.

Доколку докторот ви препише ниацин, најдобро е да го земете во тек на оброкот. Некои суплементи со ниацин предизвикуваат црвенила и топлина на лицето и вратот. Доколку сакате да го избегнете овој непосакуван ефект, го препорачуваме ниацинот – Flush Free Niacin од Now Foods, кој не предизвикува црвенила и топлина. Може да се најде под името Flush Free Niacin во поголемите аптеки или да се порача онлајн преку продавницата на Тримекс (доставата е бесплатна).

витамин б3

Flush Free Niacin содржи Inositol Hexanicotinate, форма на ниацин што се состои од шест молекули на ниацин поврзани со една молекула на инозитол. Полека се разложува во организмот за да обезбеди слободен ниацин и инозитол. Ова постепено ослободување на ниацин овозможува вистинска активност на ниацинот без карактеристичното црвенило на ниацинот, кое многу луѓе не можат да го толерираат.

Препорака за употреба: Земете 2 капсули дневно по потреба, со храна.

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте ги Тримекс телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk

Витаминот Б-3 може да се користи и за намалување на триглицерите

Витаминот Б-3 се користи и за намалување на триглицеридите (масти што го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања). Клиниката Мајо проценува дека консумирањето на суплементи со ниацин може да го зголеми нивото на добриот холестерол за 30%, па дури и повеќе. Но, количината на наицин која треба да се внесе е многу поголема од онаа која вообичаено се добива од секојдневната исхрана, па пред користење на суплементи со витамин Б-3 задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Ви препорачуваме да прочитате: Како да го намалите покачениот холестерол во крвта?

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Сочна посна штрудла со јаболка и ореви https://sezahrana.mk/%d1%81%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%81%d0%bd%d0%b0-%d1%88%d1%82%d1%80%d1%83%d0%b4%d0%bb%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%98%d0%b0%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%b8-%d0%be%d1%80%d0%b5%d0%b2%d0%b8/ Fri, 21 Feb 2020 09:01:16 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30782 Ја обожаваме нашата богата и сочна посна штрудла, а нема таков кој ја пробал и не се воодушевил од нејзиниот вкус! Крцкава кога ќе ја гризнете, а сочна во внатрешноста, идеално добра! – Се прави едноставно и од избрани состојки, па гарантирано ќе ја направат совршена и неискусните готвачи.

]]>
Ја обожаваме нашата богата и сочна посна штрудла, а нема таков кој ја пробал и не се воодушевил од нејзиниот вкус! Крцкава кога ќе ја гризнете, а сочна во внатрешноста, идеално добра! – Се прави едноставно и од избрани состојки, па гарантирано ќе ја направат совршена и неискусните готвачи.

Бидејќи домашното често пати е незаменливо добро, искрено ви ја препорачуваме, испробана е во нашата кујна!

Сочна посна штрудла со јаболка и ореви 2

Состојки:

 • 500 грама свежи кори

За фил:

За попрскување:

За поросување:

Сочна посна штрудла со јаболка и ореви 4

Подготовка:

 1. Најпрво се припрема филот. Јаболката измијте ги, излупете ги и исчистете ги, па изрендајте ги и ставете ги во поголем сад во кој ќе го припремате филот. За највкусен фил, ако можете, ставете малку овенати јаболка или изберете поблага сорта.
 2. Во садот со ренданите јаболка, додајте ги шеќерот, ванилиниот шеќер, гризот, циметот и оревите. Оревите може да се сечкани или толчени. Измешајте добро.
 3. На чиста работна површина раширете ги корите и започнете со подготовка на штрудлата.
 4. Земете една кора, попрскајте ја со лажица газирана вода и лажица Брилијант масло. Над неа ставете нова кора и исто така попрскајте ја. Ставете трета кора и попрскајте ја со водата и маслото, а потоа на еден од краевите, по целата должина ставете ,,планина” од фил, рамномерно распореден.
 5. Внимателно завиткајте ја кората во ролат, така што ќе оставите малку простор околу филот, за добро да може да се изврие филот и штрудлата да биде крцкава.
 6. Готовата штрудла преместете ја во плех обложен со хартија за печење.
 7. Постапката повторувајте ја додека се потрошат корите и филот, а зависно од производителот, ќе добиете најмалку 4 ролни штрудла.
 8. Со добро наострен нож, секоја од ролните исечете ја на парчиња со должина од околу 5-6 см. Така ќе добиете 20-24 парчиња штрудла од една доза.
 9. Секое од парчињата, пред печење потурете го со неколку капки Брилијант масло.
 10. Печете во загреана рерна на 200 степени, за време од 40 минути.
 11. На крај, готовата посна штрудла поросете ја со шеќер во прав и уживајте во светот на вкусовите. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Крем пита со пудинг.

Сочна посна штрудла со јаболка и ореви 3

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

]]>
Коимбра протокол – помош за пациенти со автоимуни заболувања https://sezahrana.mk/%d0%ba%d0%be%d0%b8%d0%bc%d0%b1%d1%80%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%bb-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%be%d1%88-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be/ Thu, 20 Feb 2020 09:51:54 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30852 Често пати третирањето на извесни здравствени состојби може да биде поедноставно од што очекуваме, а најсложеното е да се знае најлесниот пат. Во таа насока и имајќи предвид колку честа и голема е процентуалната застапеност на автоимуните заболувања кај популацијата направивме ново истражување. Истражувањето се однесува на т.н. Коимбра протокол, кој во светски рамки е популарен и докажан.

]]>
Често пати третирањето на извесни здравствени состојби може да биде поедноставно од што очекуваме, а најсложеното е да се знае најлесниот пат. Во таа насока и имајќи предвид колку честа и голема е процентуалната застапеност на автоимуните заболувања кај популацијата направивме ново истражување. Истражувањето се однесува на т.н. Коимбра протокол, кој во светски рамки е популарен и докажан.

За тоа има повеќе причини, па ви препорачуваме да го прочитате текстот до крај.

4 решенија против честа мигрена и главоболка 2

Што претставува Коимбра протоколот?

Коимбра протоколот подразбира третирање со високи дози на витамин Д. Прв го употребил Д-р Цицерон Гали Коимбра, кој е бразилски невролог и професор на Федералниот Универзитет во Сао Паоло, Бразил. Протоколот се користи за третирање на разни автоимуни болести, вклучувајќи ги:

 • мултиплекс склероза
 • лупус
 • псоријаза
 • ревматски артритис
 • Кронова болест.

Основата на теоријата на механизмот на третирање на Д-р Коимбра, е дека лицата кои страдаат од автоимуни болести имаат едно заедничко нешто – сите тие имаат генетска предиспозиција која спречува ефикасно создавање или метаболизирање на витаминот Д. Витаминот Д3 е единствен помеѓу витамините кој делува како хормон на ниво на нашата ДНА. Како стероиден хормон, Д3 регулира најмалку 229 гени. Исто така, контролира илјадници други функции на клетките во телото, а од него особено зависи имуниот систем.

Секоја индивидуа има различни потреби од внес на витамин Д3, па затоа за сите лица се препишуваат различни дози на витамин Д3. Истите се препишуваат од доктори кои се обучени за примена на Коимбра протоколот.

Која е улогата на витаминот Д во телото?

Активната форма на витаминот Д го регулира имуниот систем и се грижи телото да функционира правилно. Овој витамин е есенцијален за функцијата на скелетниот систем бидејќи ја регулира нормалната минерализација на коските и нивниот раст. Исто така, е одговорен и за зачувување на мускулната сила и координација, здравјето на кардиоваскуларниот систем, како и за јакнење и баланс на имуниот систем. Витаминот Д регулира околу 200-300 гени во човечкото тело, што е причина зошто неговиот недостаток се поврзува со повеќе здравствени проблеми.

Кои лица може да го применат протоколот и зошто се потребни високи дози на витамин Д?

Голем дел од пациентите со автоимуни заболувања имаат зголемена резистентност кон дејствувањето на витаминот Д, што обично се јавува поради генетски полиморфизам. Други фактори кои играат улога во резистенцијата кон витамин Д се телесната тежина, индексот на телесна маса и возраста. Како резултат на тоа, пациентите со автоимуни заболувања имаат потреба од повисоки дози на витамин Д во однос на здравите лица. Внесот на витамин Д3 како додаток им овозможува на клетките и ткивата да функционираат нормално.

Како функционира Коимбра протоколот?

За да се победи недостатокот на витамин Д во организмот и да се компензира неможноста за ефикасно метаболизирање, Д-р Коимбра препорачува значително зголемени дози на витамин Д. Дозите се пресметуваат врз основа на телесната тежина (1000 ИЕ/кг). Дозирањето се мониторира преку земање на крв во предвидени интервали, прилагодени соодветно на пациентот. Обично, прво се зема крв пред почетокот на терапијата, а наредно се зема крв по 2-3 месеци од земањето на големи дози на витамин Д.

Целта е да се намали нивото на паратироидниот хормон во крвта, кој е показател дали протоколот функционира. Ако зголемената доза на витамин Д е ефективно метаболизирана, паратироидниот хормон ќе биде намален, значи Коимбра протоколот делува.

Наша препорака

Повеќе информации за NOW® Vitamin D-3 прочитајте на веб страницата на Тримекс, од каде што може да го нарачате. За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте ги  За сите прашања кои ги имате може да ни пишете на info@sezahrana.mk, а ние ќе ја консултираме Д-р Нела Деспотовска од  Тримекс и ќе одговориме на вашето прашање. Исто така, за консултации може да се обратите на телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk.

витамин Д-3

Ви препорачуваме да прочитате: Д-р Нела советува: 5 начини да го покачите нивото на витаминот Д.

Следетеја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Печен ролат од свинско месо https://sezahrana.mk/%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd-%d1%80%d0%be%d0%bb%d0%b0%d1%82-%d0%be%d0%b4-%d1%81%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%be-%d0%bc%d0%b5%d1%81%d0%be/ Wed, 19 Feb 2020 10:49:25 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30745 Ролатите од месо се вкусни и декоративни, па совршено ќе ја надополнат секоја свечена трпеза. Може да ги подготвувате за слави, имендени, матурски, веридби, но и едноставно кога сакате да направите вкусен семеен неделен ручек. Всушност, има милион причини зошто да направите свечен печен ролат од свинско месо и пријатно да ги воодушевите сите со гурмански специјалитет кој остава без зборови!

]]>
Ролатите од месо се вкусни и декоративни, па совршено ќе ја надополнат секоја свечена трпеза. Може да ги подготвувате за слави, имендени, матурски, веридби, но и едноставно кога сакате да направите вкусен семеен неделен ручек. Всушност, има милион причини зошто да направите свечен печен ролат од свинско месо и пријатно да ги воодушевите сите со гурмански специјалитет кој остава без зборови!

Доколку имате убаво парче свински бут, воопшто не двоумете се и во прва прилика пробајте го овој ролат. Богатиот вкус и примамлив изглед ви гарантираат вистинско гурманско уживање на сите сетила. Овој рецепт особено ќе ги воодушеви љубителите на месо и месни специјалитети, но и сите оние кои уживаат во добрата храна со полн вкус.

Печен ролат од свинско месо 2

Состојки:

 • 800 г свински бут од Агриа во едно парче
 • сол по вкус
 • црн пипер по вкус
 • 100 мл бело вино
 • 5 јајца
 • 100 мл јогурт
 • 20 г пармезан
 • 400 г спанаќ
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица путер
 • 4 средно големи моркови
 • 4 помали кисели краставички
 • неколку вишни за свежина на вкусот по желба.

Подготовка:

 1. Свинскиот бут расечете го во правоаголна форма, измијте го, избришете го и посолете го по вкус.
 2. Морковите обарете ги на пареа или сварете ги во вода, па исцедете ги.
 3. Јајцата, јогуртот и солта пенесто изматете ги и додајте го пармезанот. Смесата ставете ја во сад премачкан со путер и испечете ја на рингла, но само од едната страна. Се препорачува да изберете сад кој е нешто помал од парчето месо.
 4. Вака подготвениот пандишпан ставете го врз парчето месо.
 5. Во меѓувреме на малку путер динстувајте го исчистениот спанаќ додека изврие целата течност. Зачинете го со претходно пресуваниот лук и со црн пипер.
 6. Вака припремениот спанаќ нанесете го врз пандишпанот од јајца и пармезан.
 7. Врз слојот со спанаќ по должина наредете ги обарените моркови, киселите краставички и неколку вишни по желба, ако одлучите дека сакате да добиете баш посебен вкус и арома на месото.
 8. Парчето месо внимателно завиткајте го во ролат и заврзете го со конец.
 9. Ролатот од месо ставете го врз плех за печење и прелијте го со малку масло. Печете го во претходно загреана рерна на 220 степени, околу 20-30 минути зависно од рерната, односно додека порумени. Потоа прелијте го со белото вино, намалете ја температурата на рерната на 180 степени и печете го додека убаво омекне во внатрешноста. За време на печењето преливајте го со мали количини од белото вино неколку пати.
 10. Свечениот печен ролат од свинско месо оставете го кратко да се излади, доволни се 15 – 20 минути, па исечете го на парчиња и послужете го. На здравје!

Наша препорака:

За да бидете сигурни дека ќе добиете неодоливо вкусен свински месен ролат, препорачуваме да набавите свежо свинско месо од Агриа. Ако се прашувате зошто, имаме одговор кој обраснува сè? – Свежото месо има бројни придобивки во споредба со замрзнатото. Најважно од сè е тоа што е похранливо, текстурата е подобра и маринадата полесно се впива во него. Наша препорака се Агриа, затоа што месото им е со врвен квалитет, кој се должи на принципот од „нива до трпеза“. Од Агриа имаат свои фарми, кланица и фабрика за производство на сточна храна. Веруваме дека штом еднаш ќе го пробате свежото месо од Агриа, тоа ќе остане вашиот прв избор!

Печен ролат од свинско месо 3

За сите новости и акции посетете ја новата веб страница на Агриа и следете ги на нивната фан страница на Facebook.

Ви препорачуваме да прочитате: 3 кулинарски совети за подготовка на сочно свинско месо.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

]]>
Топ 3 природни намирници кои помагаат при бронхитис https://sezahrana.mk/%d1%82%d0%be%d0%bf-3-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d0%bf/ Tue, 18 Feb 2020 11:13:07 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30717 Ладното време е сојузник на настинката и грипот. Последните денови грипот зема се поголем замав и треба да преземеме мерки за да се заштитиме. Затоа, посветуваме време и внимание на намирниците кои го чуваат нашето здравје и ја подобруваат состојбата при грип, настинка и бронхитис. Консумирајте ги често и бидете здрави и во најладните денови.

]]>
Ладното време е сојузник на настинката и грипот. Последните денови грипот зема се поголем замав и треба да преземеме мерки за да се заштитиме. Затоа, посветуваме време и внимание на намирниците кои го чуваат нашето здравје и ја подобруваат состојбата при грип, настинка и бронхитис. Консумирајте ги често и бидете здрави и во најладните денови.

Бронхитисот е прилично сериозна здравствена состојба која не треба да се занемари. Настанува како резултат на воспаление на бронхијалните туби на белите дробови. Постојат два типови на бронхитис: хроничен и акутен. Акутниот бронхитис трае пократко, а еден од главните симптоми е воспалените на грлото и дишникот. За разлика од него, хроничниот бронхитис трае подолго, а често се воспалени и синусите. Со соодветна терапија препишана од лекар и консумација на намирници кои помагаат при бронхитис може да се излечи успешно, но лошите навики како што е пушењето и прекумерната консумација на алкохол го забавуваат процесот на лекување.

намирници против бронхитис

Природни намирници кои помагаат при бронхитис

Ако патите од бронхитис, пробајте ги народните „лекови“ за кои многумина тврдат дека се ефикасни. Бронхи мед, сок од црвен кромид, ѓумбир… сите намирници се ваши сојузници за подобро здравје!

Бронхи мед – мед збогатен со прополис

Највкусниот мед е од нашата медена земја! Бронхи медот е збогатен со прополис и помага при бронхитис и за прочистување на белите дробови. Може да се користи за превенција и подобрување на симптомите при болест. Бронхи медот од Рес-Ком може да го набавите во поголемите маркети низ земјата, аптеките Виола и билна аптека Матија. Се препорачува да се консумира по една лажица секој ден.

Сок од црвен кромид

Кромидот е силен борец против бронхитис, а тоа се должи на состојките кои ги содржи во својот состав. Благодарение на тоа помага за разредување на шлајмот, а спречува и формирање на нов. На утро, испијте една лажица сок од црвен кромид. Постапката повторувајте ја неколку денови по ред, додека состојбата се подобри.

Ѓумбир, црн пипер и каранфилче

Ѓумбирот важи за една од најздравите намирници на светот која помага за лекување на бронхитисот во комбинација со црн пипер и каранфилче. Изрендајте го ѓумбирот, а сокот процедете го. Сокот измешајте го со еднаков дел од мелен црн пипер и каранфилче во прав. Оваа мешавина може да ја ставите во чај или да ја измешате со мед. Земајте ја 2 до 3 пати на ден во зависност од состојбата. Многумина велат дека ова е еден од најдобрите домашни лекови за бронхитис кој помага за ублажување на симптомите, ја намалува покачената телесна температура и го забрзува метаболизмот.

Ви препорачуваме да прочитате: 3 комбинации со мед со ореви против анемија, висок притисок и чир на желудникот.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Најдобриот рецепт за подготовка на месо за гиро   https://sezahrana.mk/%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b8%d0%be%d1%82-%d1%80%d0%b5%d1%86%d0%b5%d0%bf%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b3%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b5/ Mon, 17 Feb 2020 10:10:28 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30698 Обожавате гиро?! – Сега можете да го приготвите дома и да ги изненадите најблиските! Следете ги нашите насоки и пригответе совршено месо за гиро.

]]>
Обожавате гиро?! – Сега можете да го приготвите дома и да ги изненадите најблиските! Следете ги нашите насоки и пригответе совршено месо за гиро.

Што важно треба да знаете за подготовката? – Прво изберете квалитетно свежо свинско месо, односно свинска рибица. Препорачуваме да користите свежо свинско месо од Агриа. Посетете ги нивните месарници ширум земјата или набавете го нивното месо од маркетите на Тинекс и Рамстор. Потоа направете маринада и испечете го месото. Следете ги насоките и штом го приготвите, фотографирајте го и споделете го вкусниот ручек или вечера со нас.

месо за гиро

Состојки:

 • 400 грама свежо свинско месо од Агриа – свинска рибица или бут
 • 1 главица кромид
 • 3 гранчиња рузмарин
 • 3 гранчиња оригано
 • 2 чешниња лук
 • 5 лажици маслиново масло
 • 7 лажици винска киселина (домашна од бело вино)
 • сол по вкус
 • мелен црн пипер
 • 1 лажица мед
 • 4 пити за гиро
 • зазики сос.

Подготовка:

 1. Отстранете ги белите делови (мембрана) од свежото месо. Тоа е важно за да се добие меко и сочно месо.
 2. Месото исечете го на тенки парчиња со дебелина од 5 мм и ставете го во длабок сад.
 3. Кромидот исечкајте го на ситни парчиња и додајте го во садот со месото.
 4. Свежите зачини исчекајте ги и додајте ги во садот. Доколку немате свежи зачини, може да користите суви.
 5. Во садот додајте го маслото, 5 лажици киселина, сол, мелен црн пипер и мед. Измешајте со дрвена лажица. Штом ја додадете маринадата ќе забележите дека месото ќе добие посветла боја. Тоа е од киселината и не треба да ве загрижува.
 6. Садот покријте го со капак или најлонска фолија и оставете го да се маринира за време од 6 часа или преку ноќ.
 7. На оган, ставете нелеплива тава да се загрее на висока температура. Месото поделете го на 3 дела.
 8. Во загреаната тава ставете 2 лажици масло и додајте еден дел од месото. Немојте наеднаш да го ставате целото месо, затоа што температурата во тавата ќе се намали и месото ќе има вкус како варено. Штом месото добие кафеава боја, превртете го да се печи од другата страна.
 9. Штом месото е готово, додајте 1 лажица киселина и измешајте. Извадете го месото од тавата. Тавата вратете ја на огнот и додајте го вториот дел од месото.
 10. Питите премачкајте ги со зазики сос. Ставете од приготвеното месо за гиро и додајте домати, марула или друг зеленчук по избор. На здравје!

Препорака од нас:

Агриа имаат свежо, вкусно и висококвалитетно свинско месо од домашно производство. Без разлика дали ќе одберете бут, плешка, кременадли или врат, гарантираат одличен вкус. За сите новости и акции посетете ја новата веб страница на Агриа и следете ги на нивната фан страница на Facebook.

агриа

Ви препорачуваме да прочитате: 3 кулинарски совети за подготовка на сочно свинско месо.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Лесен рецепт за медени срца со мармалад https://sezahrana.mk/%d0%bb%d0%b5%d1%81%d0%b5%d0%bd-%d1%80%d0%b5%d1%86%d0%b5%d0%bf%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d1%80%d1%86%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bc%d0%b0%d1%80%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%b0/ Fri, 14 Feb 2020 11:14:44 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30797 Во месецот на љубовта и виното, со љубов ви подготвивме лесен рецепт за медени срца со мармалад! Овие колачиња се прават брзо и лесно, па ќе може да ги подготват и оние кои сè уште немаат многу искуство во кујната. Вкусни се и декоративни, па сигурно ќе бидат пријатно изненадување на кој и да ги подарите!

]]>
Во месецот на љубовта и виното, со љубов ви подготвивме лесен рецепт за медени срца со мармалад! Овие колачиња се прават брзо и лесно, па ќе може да ги подготват и оние кои сè уште немаат многу искуство во кујната. Вкусни се и декоративни, па сигурно ќе бидат пријатно изненадување на кој и да ги подарите!

Всушност, овој месец не ни може да се замисли без добро вино и вкусно чоколадо. Оваа година наместо да купувате скапи подароци, замесете вкусни медени чоколадни колачиња и подарете нешто домашно и подготвено со љубов. Без разлика за која и варијанта на прослава да се одлучите, ви предлагаме да ги пробате баш вкусниве чоколадни медени колачи со вашиот сакан/а или пријателите со чаша добро вино. Еве го и рецептот.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша ливадски мед од Рес-Ком
 • 2/3 чаша масло
 • 2 лажички цимет
 • 1 лажичка киселина
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • околу 3 чаши брашно
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 1 см рендан корен од ѓумбир

Прилог за сервирање и/или лепење:

Подготовка:

 1. Во сад за матење изматете ги јајцата, ванилиниот шеќер и шеќерот.
 2. Потоа, во садот додајте ги медот, циметот, ренданиот ѓумбир и маслото.
 3. Внимателно промешајте ги киселината со содата бикарбона.
 4. Во брашното додајте го прашокот за печиво.
 5. Така припремените состојки добро измешајте ги и замесете меко, но добро споено тесто.
 6. Тестото развлечете го во кора со дебелина од 5 мм. Од кората со помош на калапи во облик на срце вадете форми.
 7. Колачињата во форма на срце наредете ги на плех обложен со хартија за печење.
 8. Печете ги во претходно загреана рерна на 170 степени, околу 15 минути.
 9. Оставете ги да се изладат, а по желба залепете ги со мармалад или послужете во чинија како прилог мармалад од слива, кајсија, шипка или мешано овошје по желба. На здравје!

Наша препорака за одличен мед

За крај, топло ви препорачуваме да го пробате медот на Рес-Ком Ресен. Нивната палета изобилува со различни врсти на мед и навистина може да избирате по свој вкус и желба. Може да си купите ливадски, планински, цветен, липов, дабов мед, диет мед, мед од багрем… Ако сакате да дознаете повеќе за нив, посетете ја нивната фан страница Res-Kom Resen, нивниот инстаграм профил или контактирајте ги на телефонот 047 452 489.

Нека храната биде твојот лек и лекот биде твојата храна!

Ви препорачуваме да прочитате: Домашни кроасани со мармалад.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

]]>
Брзи чоко фрути колачиња без печење https://sezahrana.mk/%d0%b1%d1%80%d0%b7%d0%b8-%d1%87%d0%be%d0%ba%d0%be-%d1%84%d1%80%d1%83%d1%82%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b0%d1%87%d0%b8%d1%9a%d0%b0-%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d1%9a%d0%b5/ Thu, 13 Feb 2020 08:44:23 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30773 Имаме чоко фрути предизвик за сите генерации! – Идеална комбинација на чоколадо, портокал и лешници, која секој може да ја направи и тоа само со четири состојки. Време е за споделување на љубов, насмевки и слатки приказни. За празникот на љубовта и виното пригответе чоко фрути колачиња и прославете со саканите. 

]]>
Имаме чоко фрути предизвик за сите генерации! – Идеална комбинација на чоколадо, портокал и лешници, која секој може да ја направи и тоа само со четири состојки. Време е за споделување на љубов, насмевки и слатки приказни. За празникот на љубовта и виното пригответе чоко фрути колачиња и прославете со саканите. 

Нема потреба од печење, комплицирани состојки и големо искуство во кујната. Потребни ќе ви бидат околу 15-тина минути за подготовка, а крајниот резултат сигурно ќе ве воодушеви.

Брзи чоко фрути колачиња без печење 2

Состојки:

За декорација:

Брзи чоко фрути колачиња без печење 4

Подготовка:

 1. Фрути кексите исечете ги на мали коцки и ставете ги во длабок сад. Лешниците сомелете ги и додајте ги во садот со кексите. Измешајте со лажица за да се соединат.
 2. Во мал сад на оган, на умерена температура ставете ги сокот и ренданата кора од портокал. Штом сокот се стопи, додајте го чоколадото искршено на коцки. Мешајте додека чоколадото се растопи.
 3. Во садот со кексите и лешниците додајте го растопеното чоколадо и измешајте за да се соедини смесата.
 4. Во правоаголен калап ставете најлонска фолија така што ќе излегува од страните, а потоа додајте ја смесата за колачиња. Со помош на фолијата израмнете ја смесата. Калапот ставете го во фрижидер за време од 1 до 2 часа додека смесата се стврдни. 
 5. Потоа, отстранете ја фолијата и со помош на калап формирајте колачиња по желба.
 6. Белото чоколадо растопете го на пареа. Колачињата чоколадирајте ги со растопена Синтагма (бело чоколадо)
 7. Во преостанатото бело чоколадо додајте црвена прехранбена боја и измешајте. Со помош на готварски шприц декорирајте ги колачињата по желба.
 8. Готовите чоко фрути колачиња подарете ги со љубов и уживајте во светот на вкусовите!  

Ви препорачуваме да прочитате: Чоколаден рум колач со страчатела фил.

Брзи чоко фрути колачиња без печење 3

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

]]>
5 намирници кои треба да ги избегнувате при анемија https://sezahrana.mk/5-%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b8-%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%b1%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%b3%d0%b8-%d0%b8%d0%b7%d0%b1%d0%b5%d0%b3%d0%bd%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b5/ Wed, 12 Feb 2020 10:53:01 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30672 Сигурно имате слушнато или прочитано која храна се препорачува да се консумира при анемија, а многу малку се знае кои намирници треба да се избегнуваат при намален хемоглобин и железо во крвта. Тоа беше наша мотивација за ново истражување и збогатување на знаењето на сите!  – Познато е дека витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо, но некои намирници кои се богати со калциум или кофеин може негативно да влијаат на неговата искористеност. Во продолжение дознајте кои намирници треба да ги избегнувате при анемија.

]]>
Сигурно имате слушнато или прочитано која храна се препорачува да се консумира при анемија, а многу малку се знае кои намирници треба да се избегнуваат при намален хемоглобин и железо во крвта. Тоа беше наша мотивација за ново истражување и збогатување на знаењето на сите!  – Познато е дека витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо, но некои намирници кои се богати со калциум или кофеин може негативно да влијаат на неговата искористеност. Во продолжение дознајте кои намирници треба да ги избегнувате при анемија.

Кои се причини за појава на анемија?

Нискиот хемоглобин е најчестиот знак за анемија, која настанува како резултат на недостаток на:

намирници кои треба да се избегнуваат при анемија

Недостатокот на хемоглобин може да биде последица и на развој на канцерогени клетки, заболувања на бубрезите, а може да се јави и кај лица кои подолго време примале инфузии. Покрај тоа што треба да се открие причината која довела до анемија и истата да се елиминира, подеднакво е важно и да се внимава на храната која се консумира. Во исхраната треба да се вклучат намирници кои ја поддржуваат апсорпцијата на железото, а да се елиминираат или ограничат храните и пијалаците кои влијаат негативно и го инхибираат неговото врзувањето во крвта.

Може да ве интересира: Витамин Б-2 против главоболка и анемија.

Витаминот Ц ја зголемува апсорпцијата на железо

Веќе споменавме дека витаминот Ц е многу важен за подобра апсорпција на железото. Можете да исцедете лимон во вашиот ладен чај или да ја зачинете салатата со свежо цеден лимонов сок. Покрај тоа, може да земете суплементи со витамин Ц. Од суплементите со витамин Ц го препорачуваме AlphaSorb-C. Станува збор за најдобар извор на некиселинска форма на витамин Ц, кој има 4 пати поголема апсорпција од обичниот витамин Ц и 300% зголемена биорасположливост. Поради неутралната pH вредност на AlphaSorb-C, погоден е за луѓето кои имаат чувствителен желудникNOW® AlphaSorb-C® вклучува Transport C-PLUS®, патентирана комбинација на подобрена треонска киселина, алфа липоична киселина, рутин, шипка и ацерола. Ова е уникатна формула на високо биолошки достапен витамин Ц, која подобро се апсорбира во организмот.

Витамин Ц за анемија

Дознајте кои се 6-те најдобри извори на железо и вклучете ги во исхраната.

Калциумот може да ја намали апсорпцијата на железото во крвта

Иако има бројни придобивки за здравјето, калциумот може да ја намали апсорпцијата на железото во крвта, па затоа не се препорачува во голема мера, во исхраната на лица кои имаат анемија. Доколку вашиот лекар ви има препорачано суплементи со калциум, најдобро е да ги консумирате во различно време од суплементите со железо. Притоа внимавајте и на намирниците кои се богати со калциум. Кога консумирате намирници богати со железо немојте да ги мешате со млечни производи кои се еден од најдобрите извори на калциум.

Намирници кои треба да се избегнуваат… или не?

Спанаќот содржи оксална киселина која го врзува железото и спречува негово искористување

Штом се спомене анемија и храна, сигурно прво на ум ви иде спанаќ. – Да, спанаќот изобилува со железо, но содржи оксална киселина која може да се врзи со железото и да го спречи телото да го искористи истото. Иако спанаќот ја инхибира апсорпцијата на железото (содржи и калциум), тоа е минимално, па може слободно да се консумира во умерени количини.

Дали виното ја намалува апсорпцијата на железото?

Ако сте љубител на вино, треба да знаете дека црвеното вино ја намалува искористливоста на железото повеќе од белото. Затоа консумирајте го разумно и во умерени количини.

Кофеинот од кафето неповолно влијае врз апсорпцијата на железото

Кафето сериозно може да ја намали апсорпцијата на железото, но само доколку се пие заедно или кратко после оброкот. Ако не можете да се откажете од омилениот напиток, пијте го 1 час пред оброкот или меѓу оброците.

Црниот и зелениот чај пијте ги меѓу оброците

Хербалните чаеви како црниот и зелениот чај може да влијаат врз апсорпцијата на железото од храната со растително потекло, но не и од месото. Затоа, секогаш чаевите пијте ги меѓу оброците.

Ви препорачуваме да прочитате: Spirulina Pacifica е супер храна против анемија.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>
Чоколадни медени срца https://sezahrana.mk/%d1%87%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%bd%d0%b8-%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d1%80%d1%86%d0%b0/ Tue, 11 Feb 2020 10:15:24 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30710 Во пресрет на денот на вљубените во потрага сме по најубавите рецепти кои дополнително ќе го зачинат овој ден кој ја прославува љубовта. Па, имаме еден лесен рецепт за подготовка на чоколадни медени срца кој многу ни се допадна и со задоволство го споделуваме со вас!

]]>
Во пресрет на денот на вљубените во потрага сме по најубавите рецепти кои дополнително ќе го зачинат овој ден кој ја прославува љубовта. Па, имаме еден лесен рецепт за подготовка на чоколадни медени срца кој многу ни се допадна и со задоволство го споделуваме со вас!

Мали, слатки и неодоливи, совршени за подарок на вашите сакани. Едноставно спакувајте ги во декоративна кутија во форма на срце, напишете кратка посвета и изненадете некој кој ви е искрено драг.

Чоколадни медени срца 2

Состојки:

 • 500 г брашно
 • 3 јајца
 • 250 г стопен путер
 • ½ чаша мед од Рес-Ком
 • ½ чаша шеќер
 • 1 рамно лажиче какао
 • 1 лажица рендана кора од портокал
 • 3 лажици мелени ореви
 • 1 кесичка прашок за печиво

За декорација:

 • 200 г чоколадни трошки
 • кокосово брашно по желба.

Подготовка:

 1. Во длабок сад просејте го прашното, па додајте ги јајцата, медот, стопениот путер, какаото, ренданата кора од портокал, мелените ореви и прашокот за печиво. Од наведените состојки замесете мазно тесто.
 2. Тестото развлечете го во кора со дебелина од околу 1 см и со калап во облик на срце направете ги колачите.
 3. Колачите наредете ги на плех обложен со хартија за печење.
 4. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 до 25 минути.
 5. Чоколадните трошки стопете ги на пареа, па печените и изладени колачи потопете ги во чоколадната глазура. По желба поросете ги со кокосово брашно.
 6. Вака подготвените чоколадни медени срца оставете ги во фрижидер за да се здрват, а потоа, на здравје!

Наша препорака

Кога станува збор за мед, без сомнеж, наш избор се медовите на Рес-Ком. Уживајте во слаткиот вкус и користете ги придобивките од природата! – Нивната палета изобилува со различни врсти на мед и навистина може да избирате по свој вкус и желба. Може да си купите ливадски, планински, цветен, липов, дабов мед, диет мед, мед од багрем… Ако сакате да дознаете повеќе за нив, посетете ја нивната фан страница Res-Kom Resen, нивниот инстаграм профил или контактирајте ги на телефонот 047 452 489.

Нека храната биде твојот лек и лекот биде твојата храна!

чоколадни медени срца 3

Ви препорачуваме да прочитате: Чоколадни мафини со џем од јагода.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

]]>
MSM – природна состојка која ги чува зглобовите и ги намалува болките https://sezahrana.mk/msm-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81%d1%82%d0%be%d1%98%d0%ba%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d1%98%d0%b0-%d0%b3%d0%b8-%d1%87%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%b7%d0%b3%d0%bb%d0%be/ Tue, 11 Feb 2020 09:06:55 +0000 https://sezahrana.mk/?p=30733 Подобрете ја подвижноста и здравјето на зглобовите! Малите промени водат кон големи резултати. Болките, намалената флексибилност и грчевите нека бидат минато. Дознајте повеќе за MSM  (Methylsulfonylmethane) – природна состојка која ги чува зглобовите и ги намалува болките.

]]>
Подобрете ја подвижноста и здравјето на зглобовите! Малите промени водат кон големи резултати. Болките, намалената флексибилност и грчевите нека бидат минато. Дознајте повеќе за MSM  (Methylsulfonylmethane) – природна состојка која ги чува зглобовите и ги намалува болките.

Зглобовите во човековото тело секојдневно се изложени на голем стрес. Согласно статистичките податоци, болестите на коскено-зглобниот систем се во најчестите причинители за посета на доктор во нашата земја и ширум светот. Причините за оваа појава се должат на современиот нездрав начин на живот.

болки во зглобовите

Кои се причините за оштетување на зглобовите?

Најчестите причинители за оштетување на зглобовите се:

 • напорни спортски тренинзи
 • прекумерна телесна тежина
 • седечкиот начин на живот
 • неправилна положба при одење, стоење или седење
 • различните рекреативни спортови кои ги оптеретуваат зглобовите.

За жал, речиси никој од нас не посветува внимание за да ги зачува зглобовите здрави што подолго време и не презема мерки додека се здрави и обезбедуваат безболни движења. Притоа, ако не ги храниме и чуваме соодветно, со текот на времето или во подоцнежните години како резултат на трошењето на зглобовите, ќе се јават симптоми. Тоа се болки при движење, отоци и затегнатост на мускулите.

Со годините прифаќаме дека коските и зглобовите постепено стануваат послаби и почувствителни, но едно неодамнешно истражување кое го реализирале британските стручњаци покажало дека зглобовите стареат побрзо од останатите делови на телото. Со истражувањето биле опфатени 13000 луѓе, а било утврдено дека зглобовите се постари за 12 години од реалната возраст.

Што е MSM и за што помага?

MSM (Methylsulfonylmethane) е сулфурно соединение кое природно е присутно во многу мали количини во овошјето, зеленчукот, зрната, производи од животинско потекло и некои алги. Најчесто се среќава во свежата храна, но при готвењето на храната, количината на MSM значително се намалува.

Соединенијата на сулфур ги има во сите клетки на телото и се неопходни за живот. MSM, во неговата улога во циклусот на сулфур во телото, помага да се создадат хемиски врски неопходни за формирање и одржување на бројни различни видови на структурни ткива на човечкото тело, вклучувајќи ги и сврзните ткива, како што се артикуларната ‘рскавица и кожата. Значаен е за:

 • Здравјето на зглобовите
 • Обезбедува сулфур за зглобовите за сврзното ткиво
 • Го поддржува здравјето на ‘рскавицата.

Поттикнува флексибилност на зглобовите, ткивата и крвните садови. Го разбива насобирањето на калциум фосфат, кој е главен предизвикувач на многу дегенеративни и кардиоваскуларни болести. Нефлексибилноста на зглобовите е тесно поврзана со акумулација на „лоши“ форми на калциум (калциум фосфат, калциум карбонат) во зглобовите. МСМ декалцифицира т.е го разбива насобирањето на „лошиот“ калциум во зглобовите, ткивата и крвните садови претваројќи го „лошиот“ калциум во калциум цитрат кој е растворлив и лесно се излачува надвор од организмот.

мсм

Покрај тоа MSM има и други бројни придобивки, но најзначајна е способноста за обновување на сврзното ткиво и можноста за намалување на болките предизвикани од воспаленија. Позитивно влијае и:

 • го забрзува процесот на мускулно опоравување и ги намалува симптомите на воспаление на мускулите
 • ги ублажува симптомите на алергија
 • го подобрува имунитетот
 • го подобрува квалитетот на кожата, ги намалува акните, ја подобрува косата поради зголемена концентрација на кератин
 • ја зголемува концентрацијата на глутатион кој делува антиоксидативно и го намалува стресот
 • помага при Алцхајмерова болест
 • при артритис
 • ја подобрува циркулацијата
 • помага при главоболка и мигрена.

Во денешно време МСМ добива се поголема популарност како природна состојка која помага за намалување на болките, а не предизвикува непосакувани дејства.

Кои лица имаат потреба од суплементи за зачувување на зглобовите?

Ако имате болки во зглобовите, колената, половина, грбот и рацете, ви препорачуваме да користите MSM. Исто така, лицата кои вежбаат или секојдневно се изложени на различни физички напори препорачливо е да земаат суплементи кои ги чуваат и ги регенерираат зглобовите.

На пазарот може да се најдат различни препарати за регенерација на коскено-зглобниот систем, па затоа е потребно да се внимава при изборот на производот, како и на брендот. Наш избор се додатоците на Тримекс, кои може да се најдат низ аптеките или да се набават преку нивната онлајн продавница. За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте ги Тримекс на телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk

Ви препорачуваме да прочитате: Д-р Нела советува: болки во коленото – причини и третман.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

]]>