Ѕаѕики сос со нане и кисела павлака 1

Ѕаѕики сос со нане и кисела павлака

Слободно можеме да кажеме дека е мезе на кое не може да му се одолее. Едноставно е одлично! Без некои тајни состојки, трикови и специјална стручност, сега може да си подготвите дома и тоа ароматичен и густ ѕаѕики сос со нане. Супер предјадење, превкусно мезе со поизразен вкус! 

Зазики сос – салата

Зазики е сос кој карактеристично се приготвува во Балканските земји. Најчесто се служи со месо припремено на скара или како сос. Зазики сосот традиционално се припрема со овчо или козјо кисело млеко, помешано со краставици, лук, сол, маслиново масло, сок од лимон или црвена винска киселина, зачинет со копар, магдонос или нане.