сечење на цитрусни овошја на парчиња

Како да ги излупите и исечете цитрусните овошја на парчиња?

Сакате да направите овошна салата или пак да каснете портокал, цитрон, мандарина и лимон, но ви смета дебелата бела кора која останува по лупењето? Знаеме дека малку горчи и не е пријатна за јадење, но сега тоа е минато. Ви претставуваме четири лесни чекори за лупење и сечење на цитрусните овошја на парчиња, кои ќе ви бидат од голема корист и ќе ги подобрат вашите кулинарски способности.

Витки на здрав начин: 6 овошја кои го помагаат слабеењето 1

Витки на здрав начин: 6 овошја кои го помагаат слабеењето

Постигнете виткост без нездрави диети! Ако се трудите да изгубите телесна тежина и постојано сте на диети или се трудите да ослабнете со напорни физички тренинзи, треба да прочитате што може да ви помогне. Така, ако ги консумирате овие 6 лесно достапни овошја за слабеење, на многу полесен начин ќе стигнете до посакуваната цел.  

17 причини за да јадете мандарини

17 причини за да јадете мандарини

Фантастичните мандарини се издвојуваат по својот тропски свеж вкус и здравствена корист. Од сите цитрусни плодови тие имаат најмногу витамин Ц, богати се со витамин Д кој е важен за заштита на децата од рахитис – заболување на коските и витамин К кој е особено важен за еластичноста на крвните садови.