Селско тавче со печурки и кашкавал

Ова е еден од најубавите специјалитети кој традиционално се приготвува во Македонија. Познато е како селско тавче или селско месо, а се прави со кромид, свинско месо, свежи или маринирани шампињони, суви црвени пиперки и рендан кашкавал по желба.

Посно македонско тавче гравче

Македонската кујна има повеќе традиционални рецепти, кои вреди да се зачуваат, да се споделат и да се пренесат на идните генерации! Еден од најпознатите специјалити е македонското тавче гравче кое најчесто се приготвува посно и се служи во петок или е чест дел од трпезата за време на пости. Но, се среќаваат и варијации на тавче гравче со колбаси, ќофтиња, чадено месо… Во оваа прилика Марија од нашоиот тим го споделува традиционалниот семеен рецепт за подготовка на посно тавче гравче. 

Беровско-тавче

Беровско тавче

Уникатната комбинација на месо, кашкавал и зеленчук, во прекрасен специјалитет кој може да го послужите како главно јадење. Оваа тава е препознатлива за Беровскиот крај, а ние со големо задоволство го споделуваме рецептот со вас.