Рум бомбици со вишни 1

Рум бомбици со вишни

Мали, слатки рум бомбици се совшени за секоја прилика со друштвото, за вашата куќна слава, именден, роденден или било кој повод кој ве радува. Не пропуштајте да ги направите, а потоа очекуваме ваш коментар за нив! 

Лесни за правење, со вкус кој е фантастичен и за големо уживање!

rum bombici 2

Состојки:

 • 250 мл слатка павлака
 • 400 гр црно чоколадо за готвење
 • 70 гр путер или маргарин
 • 2 лажици рум (за замена по желба може коњак)
 • 400 гр мелени бисквити
 • вишни од компот
 • 100 гр црно чоколадо за декорирање.

Подготовка:

 1. Чоколадото и путерот/маргаринот се топат на оган.
 2. Откако малку ќе се изладат, се додаваат слатката павлака, мелените бисквити и румот или коњакот зависно од тоа за што ќе се одлучите.
 3. Се меша прво со лажица, а потоа со раце убаво се меси.
 4. Така подготвената смеса се става во фрижидер за замрзнување за добро да се стегне, а потоа се формираат топчиња, при што во во секое топче во средишниот дел се става по една вишна.
 5. На крај декорирајте ги така што ќе ги извалкате во црно чоколадо кое претходно добро сте го иситниле со ренде.

Вкусот  на овие рум бомбици е неопишливо добар, мора да го пробате!

Ви препорачуваме да прочитате и бомбици од јаболка и рум со кокос.

Клучни зборови:

Сподели: