Бомбици од јаболка и рум со кокос

Бомбици од јаболка и рум со кокос

Овие фантастични бомбици од јаболка и рум имаат прекрасен вкус и доста се економични. Одлични се во секоја прилика, а многу лесно може да ги прилагодите состојките и да ги направите во посна варијанта. Во случај да сакате да ги направите за време на постите, може да користите посно чоколадо за готвење.

Бомбици од јаболка и рум со кокос

Состојки:

 • 700 гр – 800 гр јаболка
 • 250 гр шеќер
 • 1 лажица рум
 • 150 мл вода
 • 1 лажица цимет
 • ½ лажичка мелено каранфилче
 • 50 гр чоколадо или кокос за декорација.

Подготовка:

 1. Подготовката започнува од јаболката. Најпрво се мијат, па лупат и се рендаат на покрупната страна од рендето.
 2. Така припремените јаболка се ставаат во подлабок сад на оган и се додава водата за да варат на средна температура.
 3. Смесата постојано се меша, а откако ќе испари водата се додава шеќерот и се продолжува со термичкиот третман на уште пониска температура. Откако ќе забележите дека смесата се згуснала  убаво и добила убав мирис на карамел, тогаш може да го тргните садот од огнот.
 4. Во садот со јаболката се додаваат предвидените количини цимет, каранфилче и рум. Се меша и се остава смесата да се лади.
 5. Од млаката смеса се формираат бомбици кои може да се декорираат со рендано чоколадо или кокос.

Рецептот го испратил: Даниела Џогова.

Сподели: