Масло од кајсија Фила

За што и како се користи маслото од семки од кајсија?

Има бројни придобивки за здравјето! Маслото од семки од кајсија го помага варењето на храната, корисно е при кожни заболувања, рак и анемија. Се користи за опуштање на мускулите, го чува здравјето на срцето, помага за намалување на нивото на холестерол…

Летна мусака со тиквички – од кујната на Марија Кочовска

Летно, лесно и вкусно јадење! Сите сме во потрага по летни рецепти кои се приготвуваат едноставно, а ќе внесат нови вкусови на трпезата. За прв пат ја направив оваа летна мусака, а бидејќи многу ни се допадна, рецептот го запишав и го споделувам со сите. 

Замастен црн дроб

Замастен црн дроб – исхрана и препораки од Д-р Нела Деспотовска

Чувство на замор, непријатност, повремени болки во погорниот десен дел на стомакот може да укажуваат на замастен црн дроб. Замастувањето претставува најчеста болест на црниот дроб во развиените земји. Истото, може да биде алкохолно или неалкохолно. 

Плодност, либидо и полесна менопауза – коренот мака корисен за мажите и жените! – совети од Д-р Нела Деспотовска

Зголемена плодност, либидо и полесна менопауза – коренот мака е корисен за мажите и жените! Знаеш што е мака? Кои се нејзините придобивки за мажите и жените? – На оваа тема, поразговаравме со Д-р Нела Деспотовска.  

фит салата

Фит салата со пилешко месо – од кујната на Марија Кочовска

Летна, свежа и превкусна! Ви припремив фит салата со пилешко месо која е одлична за ручек или вечера. Комплетно избалансиран оброк со протеини, здрави масти и растителни влакна. 

Медитерански здрав појадок – рецепт од кујната на Марија Кочовска

Слатко или солено? Што би избрал за појадок? – Ако бараш здрави идеи кои ќе ти дадат ситост и енергија за старт на денот, продолжи со читање. Го споделувам мојот најнов рецепт за медитерански здрав појадок со парче печен крцкав леб и омилените летни зеленчуци – краставица, домати и маслинки. Посно, веган, здраво и хранливо. 

Витамин Б12

Недостатокот на витамин Б12 е штетен и може да доведе до анемија. Кои лица се под ризик? – Совети од Д-р Нела Деспотовска

Дали знаеш дека 20% од лицата над 60 години имаат недостаток на витамин Б12? Анемија, трнење во рацете и нозете, отежнат од, главоболки, замор… се само дел од симптомите кои се јавуваат при недостаток на витамин Б12. Голем број на лица кои имаат различни состојби се по ризик. 

Тортиља бургер

Тортиља бургер – од кујната на Марија Кочовска

„Тоа што е хит и актулено мора да се испроба! Во последно време на интернет кружат различни верзии за тортиља бургер кој се прави едноставно. Разгледав повеќе идеи и направив моја веризја на овој тренд. 

Коензмин Q10

Го штити срцето, помага при алергии и мигрени – зошто е важен коензимот Q10 (CoQ10)?

Значаен е за срцето, плодноста, мозокот, кожата… Коензимот Q10 (CoQ10) е природен нутриент присутен во секоја клетка и неопходен за производството на клеточна и мускулна енергија во организмот. Зошто е важен коензимот Q10? – На оваа тема поразговоравме со Д-р Нела Деспотовска. 

Мачја канџа и остеоартритис

Билката мачја канџа може да помогне при артритис – совети од Д-р Нела Деспотовска

Ако се навратиме во минатото, ќе забележиме дека претците ги користеле лековитите растенија за лекување на различни состојби. Така, старите перуански племиња се лекувале со билката мачја канџа. Ја користеле за различни болести меѓу кои и артритис. Што е мачја канџа? Дали ја има кај нас? За што сѐ може да се користи? – Одговор на овие прашања ни даде Д-р Нела Деспотовска.