Сок од цвекло за заштита од рак 1

Сок од цвекло за заштита од рак

Кога станува збор за сок од цвекло, топло би препорачале да си го правите дома од свежо, неварено цвекло. Така ќе знаете дека е сокот е свеж и содржи што повеќе корисни хранливи материи. Покрај останатите корисни хранливи нутриенти, цвеклото е богато со антоцијани – антиоксиданси и природни пигменти кои му ја даваат бојата и во голема мера се заслужни за превенција од кардиоваскуларни заболувања и тумори.

Aнтиоксидантите се едни од главните супстанции кои го зајакнуваат имуниот систем. Една од нивните задачи е да му помогнат на организмот да ги елиминира слободните радикали. Со оглед на тоа што е тешко да се изеде поголема количина на храна која ги содржи, со цел да се задоволат зголемените потреби на организмот во одредени ситуации, добро е да земаат и суплементи. Прочитајте што велат истражувањата за придобивките на сокот од цвеклото, како и кои суплементи богати со антиоксиданси се покажаа во најдобрите на нашиот пазар.

Сок од цвекло за заштита од рак 2

Зошто сок, а не цело цвекло?

Предноста на соковите е тоа што нивните хранливи состојки побрзо стигнуваат до сите клетки во организмот, споредено со цврстата храна која мора прво да се свари во телото. Британските истражувања направени во Лондон во Queen Mary University, покажуваат дека „една чаша природен сок од свежо цвекло, го намалува крвниот притисок и помага дури и кај лица кои не консумирале лек.“ Ова не подразбра да се потпирате на ова тврдење и ве потсетуваме дека мислењето на вашиот лекар, која ја следи вашата здравствена состојба, секогаш треба да ви е на прво место.

Бидејќи цвеклото содржи високо ниво на нитрати кои ги опуштаат и шират крвните садови, поволно влијае на намалување на крвниот притисок. Половина час откако ќе се напиете сок од цвекло, притисокот ќе се намали. Нитратите го подобруваат и транспортот на кислородот низ крвта, така што овој природен сок е одличен и против анемија, за спортисти и лица кои имаат респираторни проблеми. Постојат студии од последните години кои покажуваат дека е добар за превенција и против тешки заболувања како што се малигните тумори.

Цвеклото е добар извор на бетаин, кој  го намалува нивото на хомоцистеин – аминокиселина, која кога има висока вредност придонесува за кардиоваскуларни заболувања. Цвеклото помага и против замастување на црниот дроб, така што го стимулира метаболизмот на мастите и го забрзува нивното искористување во организмот.

Витаминот Б 12 кој се наоѓа во состав на цвеклото, исто така е корисен за превенција против тумори. А освен тоа, овој нутриент е важен за правилна работа на централниот нервен систем, го подобрува памтењето, рамнотежата и концентрацијата.

Кога антиоксидансите од храната не се доволни, земете квалитетни суплементи богати со нив

Има антиоксиданси во вид на додатоци во исхраната кои се добар избор за сите нас. Таков е природниот хавајски астаксантин или BioAstin-от, кој важи за еден од најсилните природни антиоксиданси, е без ГМО и не содржи: вештачки бои, глутен, лактоза, квасец, пченка, пченица, BSE, пестициди и хербициди.

биоастин

Зошто го препорачуваме астаксантинот?

Истражувањата кои се објавени во The Journal of Nutrition and Metabolism покажуваат дека овој моќен антиоксиданс може да го намали оксидативниот стрес, воспалението и да го зајакне имуниот систем. Кога станува збор за елиминацијата на слободните радикали, астаксантинот може да биде до:

  • 550 пати посилен од витаминот Е
  • 800 пати помоќен во споредба од CoQ10
  • 6000 пати помоќен од витаминот Ц
  • а утврдено е дека 500 пати е помоќен во споредба до катехините кои ги содржи зелениот чај.

На нашиот пазар, достапен е во форма на капсули, познати под името BioAstin, кои содржат природен хавајски астаксантин (од Haematoccocus pluvialis микроалга). Ако сакате да го набавите посетете ги поголемите аптеки низ Македонија. Исто така, може да го нарачате и преку онлајн продавницата на Тримекс, каде може да најдете и подетални информации за него или јавете се на телефонскиот број +389 (2) 32 46 000.

А, ако имате прашања во врска со користењето на BioAstin-от, слободно пишувајте ни на info@sezahrana.mk, а ние ќе ја консултираме Д-р Нела Деспотовска и ќе ви одговориме.

*Спонзориран текст

Ви препорачуваме да прочитате: Д-р Нела советува: Природниот астаксантин (BioAstin) е 6000 пати помоќен од витаминот Ц.

Сподели: