Чоколадни колачи - Велигденски гнезда

Чоколадни колачи – Велигденски гнезда

Овој Велигден направете малку поинакви чоколадни колачи. Чоколадните гнезда се совршен десерт за велигденските празници, родендени и разни други убави свечености и поводи. Лесно се прават, изгледаат сензационално и се многу вкусни.

Декоративните чоколадни колачи ги нaјдовме на сајтот kanelaylimon, а освен што ќе ви откриеме како можете да ги направите, во прилог преку фотографии може да ја погледнете постапката и да ја разберете за на најлесен начин да подготвите сензационални чоколадни колачи за Велигден.

чоколадни колачи

Состојки:

За гнезда:

 • 210 гр брашно
 • 75 гр омекнат путер
 • 100 гр шеќер во прав
 • 40 гр како во прав
 • 1 јајце
 • 5 гр прашок за печиво (половина лажиче)
 • прстофат сол.

За полнење:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 100 мл слатка павлака.

За декорација:

 • мали бомбони кои ќе личат на јајца.

Подготовка:

 1. За припрема на тестото во сад додадете ги сите состојки и добро измешајте за да добиете хомогена смеса, а потоа добиеното тесто обликувајте го во топка.
 2. Така добиеното тесто ставете го во фрижидер да се стегне.
 3. Откако тестото ќе се стегне формирајте малечки топчиња и ставајте ги едно по едно во кујнски алат за сечење лук.
 4. Обложете сад со мрсна хартија, па директно на неа правете ги гнездата, едно по едно.
 5. Во средината на секое гнездо направете длабнатина со прстите или со помош на капаче за да може подоцна да ги полнете.
 6. Гнездата печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени, околу 15 минути.
 7. Откако гнездата ќе се испечат оставете ги да се изладат, а потоа направете го филот за полнење.
 8. Во сад на оган ставете ја слатката павлака и оставете ја така додека зоврие.
 9. Чоколадото ситно исечкајте го, а потоа додадете го во садот и мешајте добро се додека не добиете мазна глазура.
 10. Така добиената глазура оставете ја да се излади на собна температура.
 11. Од добиената глазура со помош на кујнски шприц, едно по едно полнете ги гнездата, а потоа украсете ги со бомбони кои ќе личат на јајца.

Совршените чоколадни колачи се спремни за деустација. Послужете ги сите пријатели и секако домашните, а верувајте набргу потоа ќе ви побараат нова доза на Велигденски чоколадни колачи!

Сподели: