Mед од глуварче за силен имунитет и подобра дигестијата

Од тетратките на нашите баби ни доаѓа рецептот за мед од глуварче! Традиционалните „лекови“ кои се пренесуваат од генерација на генерација вреди да се зачуваат и споделуваат. Глуварчето цвета од март до октомври, а пролетта е најидеалниот период за подготовка на мед, сируп и чај од ова лековито растение.

Глуварчето изобилува со многу витамини како А, Ц, Е, Б1, Б2 и Б3. Исто така, содржи и повеќе од 30 состојки кои помагаат за исфрлање на токсините од организмот. Медот од глуварче се користи за проблеми со дигестијата на храната, против болки во желудникот и за подобрување на имунитетот. Во продолжение дознајте како да направите мед од глуварче.

мед од глуварче

Како да направите мед од глуварче?

Изборот на состојки е од клучна важност за да се искористат здравствените придобивки. Цветовите од глуварчето соберете ги од чисти ливади подалеку од патен сообраќај. За подготовката користете квалитетен природен мед. Кога станува збор за мед, наш избор се медовите на Рес-Ком. Нивната палета изобилува со различни врсти на мед и навистина може да избирате по свој вкус и желба. Мед од багремлиповпланинскишумскидабов… Кој и да го изберете, нема да згрешите. Ако сакате дополнителни информации за производите на Рес-Ком, посетете ја нивната фан страница, инстаграм профил или контактирајте ги на телефонот 047 452 489.

Состојки:

Подготовка:

  1. Цветовите од глуварче потопете ги во ладна вода и темелно измијте ги од нечистотии и инсекти.
  2. Лимонот и портокалот измијте ги во вода со сода бикарбона и киселина, па исечете ги на коцки.
  3. Во длабок сад додајте 2 литри вода, ставете ги цветовите од глуварче, парчињата лимон и портокал. Варете на тивок оган околу 1 час.
  4. Течноста процедете ја низ чиста газа за да се отстранат цветовите и парчињата лимон и портокал.
  5. Во изладената течност додајте 1 кг мед. Добро измешајте за да се соединат медот и течноста.
  6. Вака подготвениот мед од глуварче складирајте го во чисти тегли со капак. Консумирајте по една лажица на ден, најдобро во утринските часови.
мед од глуварче

Ви препорачуваме да прочитате: Направете лек со мед и ореви за зајакнување на имунитетот.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

Сподели: