Брза непечена чоколадна торта со бисквити за 5 минути

„Ви се најавиле гости, а немате многу време и желба за спремање на торта? Потребни ви се само 5 минути за да го приготвите чоколадното изненадување. Еве еден лесен рецепт за брза непечена чоколадна торта со бисквити и крем банани кој го приготвив за вакви „специјални“ прилики.

Токму така го креирав овој рецепт. Ми се најавија гости за кои знам дека обожаваат чоколадна торта, а времето за подготовка ми беше многу мало. Во најблискиот маркет ги набавив намирниците и започнав со приготвување. Само за 5 минути ги искршив бисквитите, го растопив чоколадото и ја ставив тортата во замрзнувач за да се стегне. Крајниот резултат е вкусна, крцкава чоколадна торта, која им се допадна на сите.“ – вели Марија од нашиот тим.

непечена чоколадна торта со бисквити

Состојки:

 • 200 грама бисквити
 • 200 грама чоколадо за готвење
 • 5 крем банани
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 100 мл млеко.

Подготовка:

 1. Бисквитите искршете ги со раце или исечкајте ги.
 2. Крем бананите исечкајте ги на мали коцки.
 3. Во тенџере на оган на ниска температура ставете го млекото и додајте го чоколадото искршено на коцки. Мешајте со лажица за да се растопи чоколадото. Потоа, додајте го екстрактот од ванила и измешајте.
 4. Штом чоколадото се растопи, тенџерето тргнете го од оган.
 5. Во растопеното чоколадо додајте ги кршените бисквити и крем бананите. Измешајте убаво.
 6. Во калап или пластичен правоаголен сад ставете најлонска фолија. Во калапот додајте ја смесата од бисквитите и чоколадото. Убаво израмнете со лажица. Врз тортата ставете најлонска фолија и со рацете добро притиснете. Калапот затворете го со капак и ставете го во замрзнувач.
 7. Оставете ја тортата за време од 1 до 2 часа додека се стегне. Изладената непечена чоколадна торта исечете ја на парчиња и послужете ја. На здравје!

Препорака од авторот:

И за крај, ако ви се допадна рецептот и ви требаат дополнителни идеи за десерти, разгледајте ги моите профили на Facebook и Instagram и следете ме.

Автор на рецепт и фотографии: Марија Кочовска@kocovska.marija.

Ви предлагаме да прочитате: Непечена торта со ресани и крем банани.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: