Експресен домашен лек против главоболка 1

Експресен домашен лек против главоболка

Има една мешавина од само две состојки која може да ви помогне како домашен лек против главоболка. За да ја елиминирате тегобата, потребни ви се само лимон и сол, еве зошто и како се употребуваат.

Ова е посебно важна информација за лицата кои патат од мигрена, затоа што тие знаат дека болката бавно поминува, а голем број лекови и скоро да не делуваат.

Малкумина знаат дека постои метод кој може многу да помогне во случај на главоболка. Станува збор за традиционален народен метод. На денешно време има и такви кои оваа метода ја критикуваат, а има и такви кои споделуваат позитивни сведоштва.

Експресен домашен лек против главоболка 2

Потребно:

  • 2 лажички сол
  • лимонов сок во количина од 1 чаша
  • 1 чаша вода.

Најпрво е важно да изберете сол која е квалитетна. Се препорачува да користите хималајска сол, бидејќи е богата со минерали. Таа содржи околу 84 елементи, што е одлично со оглед на тоа што науката познава 118. Солта може да ви помогне од главоболки, мигрени, да го зголеми нивото на сератонин во крвта, да го зајакне нервниот систем, како и да го нормализира киселинско – алкалниот баланс во организмот.

Подготовка и начин на употреба:

  1. Она што треба да направите е да исцедите лимонов сок во количина од една чаша и додадете ги двете лажички сол.
  2. Промешајте , турете ја мешавината во поголем сад и додајте ја водата.
  3. Напитокот промешајте го добро, па испијте го наеднаш.

Ви препорачуваме да прочитате: Најдобрите природни лекови за главоболка.

Сподели: