Имајте поздраво и поубаво тело, ослободете се од салото на стомакот

Салото на стомакот е голем проблем за секоја жена! Дури и кога се слабее, многу жени многу тешко можат да го намалат обемот на струкот. Повеќе за оваа проблематика дознајте од текстот кој го подготвивме.

Без разлика колку вежбаме и правилно се храниме, штом малку се опуштиме салото пак се враќа. Овој проблем особено имаат жени кои имаат облик на тело во форма јаболко. Кај овие жени салото веднаш се таложи на стомакот. Освен што е естетски проблем, може да предизвика и други проблеми. Луѓето кои имаат сало на стомакот се склони кон кардиоваскуларни болести и кон појава на дијабетес.

сало околу стомакот

Ви откриваме 5 главни виновници заради кои масните наслаги на струкот тешко може да се намалат.

1. Консумирате премногу газирани пијалоци

Доколку испиете две чаши газиран пијалок, салото на стомакот ќе се создаде пет пати побрзо. Голема количина на шеќери во газирани пијалоци го зголемуваат апетитот, па ќе јадете повеќе отколку што ви е потребно. Исто така, диететските газирани сокови се подеднакво штетни, па најдобро е да пиете природни сокови од овошје.

2. Вечерате касно навечер

Нашето тело согорува одредена количина на масти во тек на спиење. Доколку јадеме доцна навечер, нема ефикасно да ги согори. Освен што ќе ни се појави салото на стомакот, ќе имаме и проблеми со варењето на храната. Затоа, навечер треба да се конзумираат помали порции и не треба да се јаде три часа пред спиење.

3. Почесто консумирате нискомаслени производи

Некои луѓе мислат дека високомаслените производи предизвикуваат поголемо таложење на сало. Но, вистината е дека постојат здрави масти кои им се потребни на организмот. Маслиновото масло, авокадото и јатките содржат мононезаситени масти кои се покажале ефикасни за подобро варење на храната и полесно топење на салото околу стомакот. Сепак треба да знаете дека ова се однесува на преработената храна во која наместо масти се додаваат повеќе шеќери, што резултира со таложењето на масти во организмот.

4. Не спиете доволно

На секој човек му е потребно 6 до 8 часа сон. Доколку не спиете доволно, нивото на хормонот на стрес – кортизолот се зголемува и го зголемува апетитот во текот на денот. Затоа треба да спиете доволно и да имате квалитетен сон. На тој начин ќе го избалансирате нивото на кортизол, кој ќе го поттикне лачењето на лептинот, хормон кои помага во контролирање на апетитот.

5. Не внесувате доволно протеини

Секој човек треба да внесува 45 грама протеини на ден, доколку водат седечки начин на живот. Машките треба да внесуваат 10 грама протеини повеќе од жените. Доколку внесувате повеќе протеини ќе го избалансирате нивото на шеќерот во крвта, кој ќе го намали нивото на инсулинот и ќе ви го забрза метаболизмот. Протеините ги контролираат хормоните кои ви го зголемуваат апетитот. Почесто јадете пилешко месо, изварка, лосос и јајца – оваа храна содржи помалку масти, а богата е со протеини.

Што може да ви помогне за да го намалите обемот на струкот?

Со помош на едноставни промени во исхраната и начинот на живот, можете да се ослободите од вишокот масти и да ја добиете посакуваната форма на песочен часовник.

Релаксирајте се

Можеби на прво ви изгледа чудно, но релаксацијата помага за намалување на стресот. Колку повеќе сте изложени на стрес, толку повеќе масни наслаги ќе имате околу стомакот.

Консумирајте здрави масти

Мононезаситените масти кои ги има во јаткастите плодови, авокадото и темното чоколадо се исклучително корисни за топење на непријатните масни наслаги околу стомакот.

Вежбајте

За да го намалите обемот на струкот, многу е важно и да ги зацврстувате сите мускули околу половината.

Ви предлагаме да прочитате: Зошто согорувањето на масти е различно кај мажите и жените?

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: