украсни трошки 1

Направете украсни трошки за колачи

Украсните трошки се омилените декорации за торти и колачи на нашите деца, а сега може да ги направите дома. Може да изберете вкус по ваша желба и да ги припремите во различни бои. 

Состојки:

 • 2 чаши (250мл) шеќер во прав
 • 1 белка од јајце
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила, бадем, лимон (по ваша желба)
 • 1 лажица топла вода
 • малку сол
 • прехранбена боја по желба

Подготовка:

 1. Во голем сад ставете ги шеќерот во прав, екстрактот од ванила и измешајте добро.
 2. Белката ставете ја во длабок сад и изматете ја со жица за матење, додека се добие пенлива смеса. Потоа во садот со белката додадете шеќерот во прав и измешајте. Доколку смесата е густа, додајте половина лажица топла вода и продолжете со мешањето.
 3. Ако сакате да ги обоите вашите украсни трошки додадете боја по ваш избор.
 4. Смесата ставете ја во кујнски шприц со мал отвор. Доколку немате шприц земете најлонска кеса и отсечете мал дел на врвот (врвот да има големина колку врвот на една чепкалка за заби).
 5. Врз хартија за печење повлечете долги траки со кујнскиот шприц додека не ја потрошите смесата.
 6. Така подготвените ленти оставете ги да се исушат 24 часа, а потоа со помош на нож исечете ситни парчиња. Припремените украсни трошки чувајте ги во фрижидер.
украсни трошки

Сподели: