полнет сладок компир

Полнет сладок компир

Уште еден интересен вегански и посен рецепт кој го најдовме на Youtube каналот на dm-drogerie markt Makedonija! Денес пробајте нешто ново, нешто интересно и по малку несекојдневно. Направете полнет сладок компир во солена и блага варијанта.

Подготовката е многу лесна, ќе забележите од самото видео. Рецептот е изработен во соработка со познатиот готвач од Србија, Филип Ќириќ што е доволна мотивација за да го пробате во првата прилика.

Состојки:

  • 3 слатки компири.

Фил 1:

Фил 2:

Фил 3:

Подготовка:

  1. Слатките компири завиткајте ги во алуминиумска фолија, секој посебно.
  2. Завитканите компири печете ги во претходно загреана рерна 2 часа на 200 степени.
  3. Печените компири извадете ги од фолијата и пресечете ги по должина. Едниот дел да биде поголем од другиот. Издлабете ја внатрешноста со лажица.
  4. Еден сладок компир наполнете со првиот фил. Во него ставете 20 г dmBio леблебија. Исечете го кељот и ставете го врз леблебијата. Додајте ги и останатите 30 г dmBio леблебија. Посолете. Потоа додајте го тахинот и dmBio сокот од лимон. На крај ставете dmBio куркума по вкус.
  5. Вториот компир намачкајте го со dmBio песто сос. Додајте го црвениот грав. Исечкајте ги шери доматите и наредете ги во компирот. Потоа исечкајте го и ставете го младиот лук. Авокадото излупете го и додајте го во компирот. Додајте сол и dmBio маслиново масло. Исечкајте ги dmBio маринираните бадеми и посипете одозгора.
  6. Во третиот компир додајте го dmBio путерот од кикирики и премачкајте го. Потоа премачкајте со dmBio овошен намаз од малини. Бананата исечете ја на крукчиња и наредете ја во компирот. Додајте dmBio цимет по вкус.

Ви препорачуваме да прочитате: Веган mac & cheese.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

Сподели: