Природен домашен пилинг против акни и мозолчиња 1

Природен домашен пилинг против акни и мозолчиња

Со цел да ги отстраниме мртвите клетки од површината на кожата, да ја отстраниме нечистотијата и да ги отстраниме митесерите, често посегнуваме по разни купечки пилинзи. Но, пилингот за лице можеме да го направиме и сами, на природен начин и без дополнителни штетни состојки кои може да ја иритираат кожата. Во оваа прилика ќе споделиме со вас како да направите природен и домашен пилинг против акни и мозолчиња.

Мазна кожа без нечистотии и мозолчиња е нешто што е желба на секој од нас. Митесерите се најчеста мака кога станува збор за кожата на лицето. Тие настануваат поради претерано лачење на себум од лојните жлезди, во комбинација со нечистотии и бактерии. Најчесто се појавуваат околу носот, лево и десно, на брадата и челото. Но, не откажувајте се, читајте добро и пробајте, има различни решенија!

Природен домашен пилинг против акни и мозолчиња 2

Како и зошто делува овој домашен пилинг против акни и мозолчиња?

Медот во состав на овој пилинг има антибактериско дејство и ги чисти затворените пори. Содата бикарбона ги отстранува мртвите клетки од кожата и длабински ги чисти порите, а маслиновото масло ја хидрира.

Состојки:                                      

  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 лажичка мед
  • 1 лажичка маслиново масло.

Подготовка и начин на употреба:

Сите состојки измешајте ги и нанесете го пилингот на местата каде има митесери. Измасирајте ја кожата со кружни движења и оставете да делува 5-10 минути, а потоа измијте го лицето со млака вода. Постапката повторувајте ја секој ден и за недела дена ќе забележите разлика. Митесерите и акните прво ќе се смалуваат, а потоа ќе исчезнат и кожата ќе биде многу мека и нахранета.

Бидејќи митесерите е многу тешко да ги отстраните, треба да знаете дека со соодветна нега може да се постигнат задоволувачки резултати. Како дополнителна помош за негување во домашни услови можеме да ви препорачаме една ефективна комбинација од три производи. Прво измијте го лицето со сапунот SLC Active Charcoal Soap кој е богат со најдобрите природни состојки кои ја спречуваат појавата на акни и црнки, а исто така ги абсорбира и отстранува токсините и нечистотиите од кожата. SLC PureSkin Black Face Mask е ефективна формула за третирање на сите типови кожа, а особено за проблематична кожа, и е вистински хит на светско ниво. Ефикасно и подеднакво добро се бори со црнките и акните. Совршено тонизира, хидрира, ја затегнува кожата и ја прави мека и сјајна. На крај, лицето намачкајте го со SLC Face Care Cream богат е со различни видови на билни екстракти, кои помагаат за брзо, лесно и целосно отстранување на акните и го спречуваат нивното повторно појавување. Ако сакате да ги нарачате по одлична пакет цена, кликнете на линков од онлајн продавницата или јавете се на телефоните 078 215 929 и 02 270 00 28.

Тоа е се што е потребно, и дома е можно!

Ви препорачуваме да прочитате: 3 природни начини за лекување на акни.

Сподели: