Утринска маска за лице која ја освежува и подмладува кожата 1

Утринска маска за лице која ја освежува и подмладува кожата

На многу од нас денот не може да ни започне без филџан црно кафе. Тој магичен црн напиток ни помага побрзо да се разбудиме наутро и ни дава дополнителна доза на енергија во денот. Меѓутоа, кафето освен за пиење може да се користи и во служба на убавината. За тоа се заслужни антиоксидансите со кои овој напиток изобилува. А, уште и ако го искомбинирате со млеко ќе добиете прексрасна утринска маска за лице која ја освежува и подмладува кожата.

За разлика од другите препарати, кафето претставува природен пилинг кој ефикасно ја чисти вашата кожа и длабински продира во порите. Па така, воопшто нема потреба да ги трошите своите пари на скапи производи за нега на кожата, бидејќи оваа маска го постигнува истиот ефект.

Утринска маска за лице која ја освежува и подмладува кожата 2

Состојки:

  • 2 лажички кафе
  • обезмастено млеко по потреба

Подготовка и начин на употреба:

  1. Измешајте ги во еден сад млекото и кафето, така што ќе добиете густа паста која лесно ќе може да ја нанесете на лицето.
  2. Пред употреба секогаш темелно измијте го вашето лице со вода и избришете го со крпа.
  3. Така припремената маска нанесете ја на чисто и суво лице и се оставете ја да делува околу 20 минути. Секогаш при нанесување на маската избегнувајте го пределот околу очите.
  4. На крај, лицето измијте го со ладна вода.

 За што е корисно да се употребува оваа маска?

Маската ви дава чувство на мазна и мека кожа после секоја употреба. Кафето ја подобрува циркулацијата и на тој начин ја обновува кожата. Богато е со антиоксидански кои длабоко продираат во порите на лицето и ги чистат. Со употребата на оваа маска вашето лице добива природна заштита од штетните УВ зраци и се спречува оштетувањето на кожата. Но, секако оваа маска не може да ги замени кремите за сончање кои се со фактор и се наменети за таа намена.

Ви препорачуваме да прочитате: Маска од кафе за млада и сјајна кожа на лицето.

Сподели: