безалкохолна сангриа

3 освежителни рецепти со лубеница – сладолед, сок и салата

Може да се каже дека не постои личност која не сака лубеница. Таа е едно од највкусните овошја, која заради големата содржина на вода е особено добра за хидратација на телото за време на летните месеци. Бидејќи сега е сезоната, споделуваме 3 интересни и несекојдневни рецепти со лубеница кои ги пронајдовме на Инстаграм профилот на Сика – @sika_spices. Направете освежителен сладолед, сангриа – сок од лубеница или вкусна салата!

Лубеницата е одличен извор на витамините А и Ц, како и на одредени минерали, меѓу кои се калиумот и магнезиумот. Содржи многу антиоксиданси, а има и позитивно дејство врз целокупниот организам. Доколку сакате да направите нешто необично, ви предлагаме 3 интересни рецепти од лубеница кои ќе ве освежат во летните денови.

сладолед од лубеница

Сладолед од лубеница

Што има подобро од освежителен сладолед во топлите денови? – Па кога е здрав и многу вкусен, е совршен!

Состојки:

Подготовка:

  1. Лубеницата исечкајте ја на коцки и исчистете ги семките. Зелениот лимон исцедете го во посебен сад.
  2. Во блендер ставете ги коцките од лубеница, лимоновиот сок, медот, лутиот буковец и морската сол. Убаво изблендирајте за состојките да се соединат.
  3. Сокот од блендерот прецедете го низ цедалка и ставете ја смесата во калапи за сладолед. Калапите оставете ги во замрзнувач неколку часа.
  4. Послужете го замрзнатиот сладолед и уживајте во летото со зачините на Сика.

Безалкохолна сангриа – сок од лубеница, лимета и чили

Овој сок од свежа лубеница, лимета и чили е всушност вистинска инфузија во овие жешки денови. Состојките кои ви се потребни се исти како и за сладоледот, па може истовремено да си направите сладолед и сангриа.

безалкохолна сангриа

Состојки:

Подготовка:         

  1. Лубеницата исечкајте ја на коцки и исчистете ги семките. Лиметата исцедете ја во посебен сад. Чили пиперчињата исечкајте ги и исчистете ги од семките.
  2. Во блендер ставете ги коцките лубеница, лимоновиот сок, медот, чили пиперчиња и морската сол. Убаво изблендирајте ги за состојките да се соединат.
  3. Во поголем бокал ставете нане, парчиња лимета и коцки мраз. Врз нив, низ цедалка, додајте го сокот од блендерот.
  4. По желба, можете да додадете и парчиња лубеница или јагоди и да уживате во оваа освежителна безалкохолна сангриа.

Совет плус:

  • Доколку во вашата чаша додадете и малку текила, ќе ја имате најубавата домашна маргарита. Ако обожавате маргарита не заборавајте рабовите на чашата да ги премачкате со лимета и мешавина од крупно мелено чили (буковец) и сол за да го интензивирате вкусот. Направете го вашиот омилен коктел и уживајте во летото со зачините на СИКА 🌶.

Салата со лубеница и сирење

Традиционална и најубава летна салата. Ако ја обожаваш комбинацијата на лубеница и сирење, оваа салата мора да ја направиш.

салата со лубеница и сирење

Состојки:

Подготовка:

  1. Парчињата лубеница ставете ги во чинија. Додајте го дробеното сирење и наросете лут буковец. Зачинете со магдонос и лимета.

Наша препорака:

Ви се допаднаа овие 3 освежителни рецепти со лубеница? А дали знаете дека капсаицинот кој што го содржат пиперките ги возбудуваат рецепторите на кожата да реагираат на топлината, а тоа ги вклучува „алармите“ кои ќе го присилат вашето добро хидрирано тело да се олади брзо и поефикасно? Овие корисни информации ги најдовме на Инстаграм профилот – @sika spices и нивната Facebook фан страница. А ако сакате повеќе рецепти и интересни идеи, погледнете ја веб страницата на Сика и следете ги.

Ви препорачуваме да прочитате: Топ 6 придобивки од сушената црвена пиперка.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: