Брзи обланда колачи музички касети 1

Брзи обланда колачи музички касети

За љубителите на музиката и десертите! Пред 50-тина години за првпат можеа да се купат музички касети, а сега благодарение на креативната Клара може да ги дегустираме овие брзи обланда колачи кои се превкусни и многу лесни за правење!

Слатко уживање за целото семејство, ајде да ги направиме!

Брзи обланда колачи музички касети 2

Состојки:

 • 15 лажици шеќер
 • 15 лажици вода
 • 125 гр путер или маргарин
 • 150 гр мелени ореви
 • 250 гр мелени бисквити
 • 2 лажици какао
 • 1 лист од обланда
 • 1 паковање слатки стапчиња – ролери.

Подготовка:

 1. Во сад на оган ставете ги шеќерот, водата и путерот/маргаринот, па оставете ги да вријат барем 2-3 минути.
 2. Кога смесата ќе се излади, се додаваат мелените ореви и бисквити и добро се меша.
 3. Смесата се дели на 2 дела, а во едниот се става какаото и филот добива темна боја.
 4. Потоа секој фил посебно (црниот и белиот) се делат на 2 дела.
 5. Обландата се сече по должина на 4 дела, кои идат некаде по 7 см.
 6. Од нерамната страна 2 дела се премачкуваат со бел, а 2 дела се премачкуваат со црн фил, по што следи редењето и тоа: обланда со бел, над неа со црн фил, ролери (во 2 реда), па над нив обланда со црн фил свртена наопаку и на крај обландата со бел фил (исто така наопаку).
 7. Се остава преку ноќ, потисната со потешок тап предмет за убаво да се стегне и наредниот ден се сечат парчиња со дебелина од 1 см.

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Ви предлагаме да прочитате: Брзи кокосовки.

Сподели: