печена риба во рерна

Брз рецепт за печење на замрзната риба

Дали некогаш ви се случило да заборавите да одмрзнете месо за да подготвите ручек? Не паничете – ние имаме супер рецепт за печење на замрзната риба со коj не мора да чекате истата да се одмрзне. Посно, супер вкусно и здраво јадење за сите генерации!

Подгответе вкусен, брз и здрав оброк за целото семејство. Доколку избегнувате да приготвувате риби затоа што немате време да чекате истите да се одмрзнат, а не секогаш сте во можност да набавите свежа, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас. Вкусот на вака подготвената риба е фантастичен, месото е меко и сочно, а печената риба е секако секогаш поздрав избор од пржената. Па не чекајте, пробајте го овој лесен и брз рецепт уште во првата прилика кога се брзате, а сепак сакате здрав и топол оброк.

печена риба во рерна

Состојки:

Подготовка:

  1. Извадете ги парчињата риба од амбалажата и измијте ги под млаз вода за да ги отстраните остатоците од мраз. Доколку парчињата се поголеми, а немате многу време за подготовка, оставете ги кратко да се одмрзнат, а потоа исечете ги на помали делови.
  2. Рибите премачкајте ги со маслиново масло од сите страни и наредете ги на плех претходно обложен со хартија за печење.
  3. Печете ги околу 4-5 минути во претходно загреана рерна на 230 степени. Извадете ги од рерна и зачинете ги со сол, црн пипер и други зачини по желба.
  4. Продолжете со печење дополнителни 15-30 минути, додека рибите се испечат. Времето на печење е во зависност од големината на парчињата риба. Повремено вртете ги за да се испечат рамномерно од сите страни.
  5. Печените риби послужете ги додека се топли со посен песто сос и со прилог по желба. Наш предлог е зелена боранија од Слога, претходно динстувана или приготвена на пареа. На здравје!

Препорака од нас:

Свежата риба е помалку достапна, па затоа замрзнатите риби почесто се користат за подготовка на главно јадење. Штом станува збор за замрзнати риби, наш прв избор се Слога кои оваа година слават 30 години јубилеј. Долгогодишното искуство, квалитет и традиција ги прават производите на Слога задолжителен дел на секоја трпеза. Во нивната палета може да пронајдете замрзнат ослиќ со различна големина, лосос и скуша. Слога како македонска компанија е дел од кампањата „Купувам домашно“ и картичките може да ги искористите за набавка на пакувани производи. Листата на производи погледнете ја нивната веб страница или Facebook фан страница.

Ви препорачуваме да прочитате: 7 најздрави видови на риба според нутриционистите.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: