Брз ролат со тиква 1

Брз ролат со тиква

Есенско зимските месеци се идеално време за разни специјалитети со тиква. Некои од нас можеби пробале, а знаеме дека многу од нас не би се сетиле за вака интересен рецепт. Направете си домашен и брз ролат со тиква, превкусен е!

Како и многу други одлични и испробани рецепти, овој вкусен десерт ни доаѓа од кујната и блогот на нашата пријателка Лана, од блогот Kuhinjica Mignone. Еве како да го направите.

Брз ролат со тиква 2

Состојки:

 • 100 гр брашно
 • 2 лажички цимет
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • прстофат сол
 • малку мускантно оревче
 • 3 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр пасирана тиква
 • 150 гр сечкани ореви.

За фил:

 • 200 мл слатка павлака
 • 200 мл кисела павлака
 • 2 лажици шеќер во прав.

Подготовка:

 1. Измешајте го брашното со прашокот за печиво, циметот и мускантното оревче.
 2. Јајцата изматете ги пенесто со шеќерот, па во садот додајте ја тиквата и претходно измешаното брашно со зачините. Измешајте.
 3. Смесата турете ја во плех обложен со хартија за печење и посипете со сечканите ореви.
 4. Печете на 180 степени околу 20 минути.
 5. Извадете ја печената кора од рерната. Префрлете ја врз влажна крпа и завиткајте ролат. Оставете да се излади.
 6. Изматете ја слатката павлака во цврст снег и додајте шеќер по вкус.
 7. Внимателно измешајте ја киселата павлака за добро да се соедине филот.
 8. Кога кората за ролат е потполно изладена, одвиткајте ја.
 9. Премачкајте ја со филот и завиткајте го ролатот. На крај, посипете со шеќер во прав и послужете.

Ви препорачуваме да прочитате: Сочен куглоф со тиква и портокали.

Сподели: