Делотворна маска од боровинки против ситни брчки 1

Делотворна маска од боровинки против ситни брчки

Боровинките се превкусни бобинкасти плодови, а од нив може да се направи и супер добра и делотворна маска против ситни брчки.  Имајте сјајно лице и затегната кожа , природно и лесно за подготовка во домашни услови!

Боровинките се силен антиоксиданс, ја хранат кожата, лечат акни, ја хидрираат и воспоставуваат рамнотежа кога кожата е масна. Овие нивни карактеристики ја чуваат кожата од нападите на слободните радикали. А, покрај сите придобивки од нив, не смееме да пропуштиме да спомнеме дека се многу корисни за намалување на досадните ситни брчки околу очите и усните. Еве нов начин како да ги искористите во корист на убавината и здравјето.

Делотворна маска од боровинки против ситни брчки 2

Состојки:

Подготовка и начин на употреба:

  1. Подготовката на оваа маска е многу едноставна. Прво ставете ги боровинките во блендер убаво да се иситнат и да се соединат во смеса.
  2. Останатите состојки измешајте ги во одделен сад додека добиете кашеста смеса, а потоа во него додајте ги и изблендираните боровинки.
  3. Со помош на памук за лице нанесете ја маската и оставете ја да делува околу 15 минути.

Ви препорачуваме да прочитате: Природен ботокс – маска за лице од три состојки.

Сподели: