детокс маска за коса

Детокс маска за здрава и сјајна коса

Имаме пишувано за детоксикација на целото тело, а денес ќе ве научиме како да направите детокс маска за вашата коса.

Детоксикацијата на косата ќе ви помогне да се елиминирате сите штетни материи кои се таложат и допринесуваат таа да биде сува и испукана. Со помош на глина може да направите маска со која ќе го вратите сјајот и волуменот на косата. Оваа маска е најефикасна за коса која често се мрси, но исто така се препорачува и за сува коса.

Покрај тоа, потребен ќе ви биде чај кој зависи од бојата на вашата коса. Доколку имате посветла коса сварете чај од камилица и коприва, а доколку вашата коса има потемна нијанса направете чај од рузмарин и коприва.

детокс маска за коса

Состојки:

Подготовка и време на делување:

  1. Изладениот чај и киселината ставете ги длабок пластичен сад и постепено додавајте лажица по лажица од глината за да добиете смеса со густина на јогурт. На крајот додајте етерично масло и  кратко промешајте.
  2. Маската нанесете ја на влажна коса од коренот кон врвовите. Оставете ја маската да делува од 5 до 20 минути (внимавајте маската да не се исуши на косата), па измијте ја со млака вода.
  3. Преостаната детокс маска ставете ја во пластичен сад и употребете ја во рок од една недела.

Забелешка: За да добиете најдобар резултат, глината не смее да дојде во контакт со метал. Детокс маската припремете ја и мешајте ја со дрвен, пластичен или стаклен сад.

Ви предлагаме да прочитате: Хранлива маска за коса од банана, јајца и мед.

Сподели: