Спирулина против замор и за висока енергија во лето 1

Д-р Нела Деспотовска советува: Спирулина против замор и за висока енергија во лето

Во лето, а и во секое годишно време, ако се чувствувате исцрпено, имате потреба од зголемена енергија, „обратете се за помош“ на една сигурна адреса – земете спирулина против замор и за висока енергија, победете ги сите препреки на природен начин!

Спирулината е микроскопска модро-зелена алга се појавила на планетава пред 3,6 милијарди години. Едноставна алга создадена директно од интеракцијата на сончевата светлина и водата, што ја прави најконцентрирана форма на природна храна. Таа е неверојатен извор на енергија која ја консумирале и нашите претци низ историјата од разни човечки култури. А ние, направивме истражување и ќе се задржиме на Hawaiian Spirulina која е најхранлива, најконцентрирана, комплетна, делотворна и ефикасна храна од природата, а за нејзините својства поразговаравме и ни ги потврдува Д-р Нела Деспотовска.

Спирулина против замор и за висока енергија во лето 2

Што дознавме зa спирулината од нашето истражување?

После милениуми човечко консумирање и декади на интензивни научни истражувања, се потврдува не само сигурноста на спирулината, туку и нејзините полезности за нашето здравје. 

Организацијата на ОН ФАО ја прогласи спирулината за „најдобра храна на иднината” и дојде до резултати дека е сигурна, нетоксична храна. Оттука ја препорача како можно решение за светската криза за храна и глобалниот недостиг на протеини, затоа што таа изобилува со нив. За разлика од другите високо протеински храни, алгата Hawaiian Spirulina е 95% искористлива. Претставува природен извор на висококвалитетни растителни протеини (60-65%), без маснотии и холестерол, кој го спречува чувството на глад надополнувајќи ја потребата на организмот со хранливи материи.  Во својот состав содржи извонредно големи количини на фитонутриенти. Toa сe состојки кои се присутни во мали количини, но се многу важни за добро функционирање на човековиот организам. Во 6 таблети, односно во 3 грама Hawaiian Spirulina, се содржат повеќе антиоксиданти отколку во 5 оброци на зеленчук.

Исто така, НАСА има направено обемни истражувања за употребата на алгите како храна за вселенските патувања и баш спирулината е избрана од 1 300 вида на модро-зелени алги.

Фасцинантните резултати од ваквите истражувања – зголемување на енергијата, подобра ментална бистрина и поквалитетен сон, покажуваат дека спирулината е комплетна супер храна. Сигурноста од употребата, нутритивната моќ и здравствените полезности на употребата на спирулина се историски, а не реторички. Земањето Hawaiian Spirulina како храна навистина може да го промени вашиот живот.

Спирулина против замор и за висока енергија во лето 3

Главни придобивки од Hawaiian Spirulina кои ќе ги истакниме во оваа прилика се:

 • го прочистува телото од токсините
 • го храни нутритивно и дава поголема енергија
 • го зајакнува имунитетот и заштитува
 • помага за обновување на клетките и подмладува.

Останати придобивки кои ќе ве интересираат и треба да ги знаете: 

 • Богата е со витамини и минерали
 • Претставува храна која содржи јод
 • Се бори против алергии
 • Превенира мускулен замор
 • Ги регулира холестеролот и крвниот притисок
 • Го зајакнува имунитетот 
 • Штити од слободните радикали поради богатството со антиоксиданси 
 • Го заштитува мозокот и неговата функција
 • Помага против ПМС симптомите кај жените.

Содржи се што ви е потребно за здрав живот, повеќе од било кој друг протеин, житарка, растение, алга, билка, витамин. Богата е со хранливи материи и лесно се вари, давајќи им повторно енергија на оние кои не јадат доволно, имаат рестриктивна исхрана или ниско ниво на енергија. Високата содржина на бета-каротен е добра за очите и видот. Грам по грам, таа има повеќе калциум и магнезиум отколку другите храни, важни минерали за здрава кожа и силни коски. Го обезбедува организмот со сите основни хранливи материи кои се потребни секојдневно, правејќи ве свежи, активни и полни со енергија во текот на целиот ден.

Hawaiian Spirulina е корисна за сите:

 • Деца, бремени жени и доилки
 • Луѓе на диета
 • Вегетаријанци
 • Спортисти и боди билдери
 • Лица над 50 години
 • За целото семејство.
Hawaiian Spirulina

Hawaiian Spirulina ја има во сите поголеми аптеки во Македонија и тоа во паковања со различни големини, од 200 таблети и 400 таблети од 500 мг. Препорачуваме и да ја разгледате онлајн продавницата на vitamini.mk со разни додатоци, а доставата е бесплатна.

Ако имате дополнителни прашања, пишете ни, а ние ќе се обратиме до Д-р Нела Деспотовска, или за консултации, јавете се на телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk.

Ви препорачуваме да прочитате: Спирулината е супер храна за опоравување при и пост-Ковид – ја зајакнува крвта и го намалува заморот.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Текстот е овозможен од vitamini.mk.

Сподели: