Здрав колач со цреши 1

Здрав колач со цреши

Сите вљубеници во здравиот начин на живот ќе го одобрат овој рецепт! Кате го направила и фотографирала нејзиниот здрав колач со цреши, а ние со задоволство го споделуваме за да може сите да уживаат во неговиот вкус!

Може да ве интересира: Освежителен кремаст десерт со цреши и лиснато тесто.

Здрав колач со цреши 2

Состојки:

 • 150 гр спелтино брашно
 • 150 гр интегрално пченично брашно
 • 150 гр кафеав шеќер
 • 200 мл овесно млеко
 • 1 јајце
 • 120 гр цреши (без семка)
 • 1 кесичка прашок за печиво

За посипување:

 • по потреба шеќер во прав.

Подготовка:

 1. Во поголем сад измешајте ги двата вида брашно, шеќерот и прашокот за печиво.
 2. Во чинија, со виљушка изматете го јајцето, па додајте го во садот со брашната и промешајте.
 3. Постепено додавајте го млекото и на крај додајте ги и црешите.
 4. Истурете ја смесата во калап за векна, кој претходно сте го намрсиле и сте го посипале со брашно.
 5. Печете на 180 степени, за време од околу 35 минути или додека убаво се вцрви, а внатре добро да е испечено. Најдобро проверте со дрвена чепкалка.
 6. Испечениот и изладен колач посипете го со шеќер во прав, сервирајте и на здравје!

Предлог плус: Колачов може да биде и посен со тоа што јајцето ќе го замените со малку масло.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Турски гурабии со цреши.

Сподели: