Крем чорба од ослич 1

Крем чорба од ослич

Понекогаш сите имаме потреба за промена од секојдневните вкуснови и сакаме да пробаме нешто ново. Рецептот за оваа крем чорба од ослич е лесен за правење и е баш добар за промена во менито. Пробајте ја и вие!

Како препорака во врска со рецептот, Невена ни кажа: „Секогаш кога правев чорба од риба најпрво ја варев рибата, ја чистев од коските и кожата и за да се згусти правев запршка на стандарден начин. Овој пат употребив филети од ослич и за нејзино згуснување додадов компир.“

Крем чорба од ослич 2

Состојки:

 • 400 гр филети од ослич
 • 4 средно големи компири (500 гр)
 • 1/2 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1-2 лажици ситно сечкан магдонос
 • 5-6 лажици маслиново масло
 • 2 л вода
 • по вкус сол, бибер и мешан сув зачин
 • 1/2 лажиче лук во прав.

Подготовка:

 1. Компирите се лупат и се сечат на плочки, а филетите риба на помали парченца.
 2. Кромидот и лукот ситно се сечкаат и се ставаат во тенџере со маслото малку да се запржат колку да пуштат мирис.
 3. Потоа се додаваат компирите и рибата.
 4. Се додава водата и зачините по вкус и се остава да вари додека омекнат, околу 15 минути.
 5. Кога компирот и рибата омекнале, тенџерето се трга на страна и се блендираат да се добие мазна смеса, односно чорба.
 6. Се додава магдоносот и лукот во прав и се враќа на оган да повари уште 4-5 минути.
 7. Чорбата се служи топла со сок од лимон. На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви препорачуваме да прочитате: Сочни ќофтиња од ослич.

Сподели: