мед и ореви

Мед и ореви – совршена комбинација за зајакнување на имунитетот

Во зимските денови на организмот му е потребна дополнителна помош за зајакнување на имунитетот. Токму затоа, комбинацијата од мед и ореви треба да биде вашиот прв сојузник во борбата против настинките и вирусите.

Чистиот и непреработен мед е највредното богатство на природата и се користи во медицината со векови. Освен што е многу вкусен и долготраен, тој е и поздрава замена за бел шеќер и вештачки засладувачи. Ефикасен е во борбата против кашлицата, го забрзува заздравувањето на раните, го подобрува квалитетот на кожата и косата и го зајакнува имунолошкиот систем.

мед и ореви

Оревите изобилуваат со хранливи состојки, а заедно со медот се добива енергетска „бомба“ која често се користи како народен лек при анемија, покачен крвен притисок и чир на желудникот.

Кои други  здравствени придобивки ги нуди мешавината од мед и ореви?

 • Ја намалува главоболката
 • Ја нормализира работата на дигестивниот систем
 • Помага за побрзо опоравување после породување
 • Го зголемуваат либидото кај жените
 • Ја зголемуваат потенцијата кај мажите
 • Го зајакнува имунитетот
 • Ги стабилизира метаболичките нарушувања
 • Ја подобрува меморијата и концентрацијата
 • Ги ублажува ревматските болки.

Како да подготвите мешавина од мед и ореви?

Состојки:

 • 500 г мед
 • 500 г ореви
 • сок од еден лимон.

Подготовка:

 1. Оревите исечкајте ги и ставете ги во посебен сад. Додајте го медот и лимоновиот сок и убаво измешајте.
 2. Мешавината ставете ја и чувајте ја во стаклена тегла.
 3. Консумирајте 1-2 лажици, три пати на ден. За деца постари постари од 3 години се препорачува 1 лажичка, два пати на ден.

Совети плус:

 • По желба, во мешавината од мед и ореви може да додадете и малку цимет.

Ви препорачуваме да прочитате: Има ли разлика помеѓу темен и светол мед?

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: