Мексиканска салата со тестенини

Лесната салата е секогаш одличен избор за вкусен и брз оброк. Оваа мексиканска салата со тестенини, полна со свежи вкусови и неодолив кремаст прелив, ве уверуваме дека ќе ви стане хит за летниот период. 

Тестенините се омилен оброк на многу генерации, не само поради вкусот и можноста за одлични комбинации со различни сосови, туку и поради лесната подготовка. Овај рецепт за мексиканска салата со тестенини го најдовме на веб страницата на Сика, па го споделуваме со вас.

мексиканска салата

Состојки:

 • 250 г тестенини
 • 1 црвен кромид со средна големина
 • 200 г варена пченка од козерва
 • 1 зелена пиперка (сечкана на коцки)
 • 1 црвена пиперка (сечкана на коцки).

За прелив:

 • 1 чаша грчки јогурт (може и ½ чаша павлака со ½ чаша јогурт)
 • 3 лажици мајонез
 • 100 г рендан кашкавал, по можност чедар
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • 2 лажици сечкан власац или ситно сечкани перца од млад кроми
 • 1 лажица буковец СИКА
 • 1 лажиче мелен црвен пипер СИКА
 • 2 чешниња лук (дробени на преса или ситно исечкани)
 • сок од цеден лимон (зависи од киселоста на лимонот од пола до 1 лимон)
 • сол и бибер по вкус.

Подготовка:

 1. Тестенините сварете ги во солена вода според упатството. Потоа, исцедете ги и оставете ги да се изладат.
 2. Во меѓувреме, подгответе го преливот. Во сад ставете кашкавал, магдонос, сечкано младо кромидче и лук. Додајте 1 лажица буковец и мелен црвен пипер од Сика.
 3. Во смесата ставете сок од цеден лимон, 3 лажици мајонез и 1 чаша јогурт. Ставете сол и бибер по вкус и убаво измешајте за да се соединат состојките.
 4. Во друг сад ставете ги изладените тестенини. Додајте ги варената пченка, црвениот кромид исечкан на ленти, зелената и црвената пиперка и измешајте.
 5. Вака подготвените тестенини прелијте ги со готовиот кремаст прелив и послужете ги.

Совет плус:

Доколку ја чувате во фрижидер, во оваа салата можете да уживате и до 3-4 дена.

Наша препорака:

За повеќе рецепти и интересни идеи, погледнете ја веб страницата на Сика и следете ги на нивните Инстаграм профил – @sika spices и Facebook фан страница.

Ви препорачуваме да прочитате: Макало од сушени пиперки и компири.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: