Напиток за побрз метаболизам и детоксикација 1

Напиток за побрз метаболизам и детоксикација

Сите знаеме дека е неопходно од време на време да го исчистиме организмот од токсини. Овој напиток за побрз метаболизам и детоксикација има баш таква улога во организмот.

Лесно се припрема, а одличен е за детоксикација, за забрзување на метаболизмот, како и за намалување на крвниот притисок и шеќерот во крвта.

Напиток за побрз метаболизам и детоксикација 2

Состојки:

  • 1 лажица цимет
  • 2 лажици лимонов сок
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици јаболкова киселина
  • 360 гр вода.

Подготовка:

  1. Подготовката е навистина лесна и едноставна. Само треба да ги измешате, односно да ги изблендирате сите состојки. Најдобро да го правите напитокот секој ден, да биде свеж за да може да го искористите најдобро од состојките.

Зошто делува?

Цимет

Помага за подобра функција на мозокот и го намалува нивото на шеќер во крвта.

Лимон

Киселината од лимонот помага за решавање на многу здравствени проблеми. Лимонот штити од слободните радикали, го намалува холестеролот во крвта, помага за регулирање на крвниот притисок, а воедно го зајакнува и имуниот систем.

Мед

Медот е намирница богата со хранливи состојки како што се витамини, минерали, ензими и полифеноли. Така, не само што ќе го заслади напитокот, туку и ќе го претвори во енергетска бомба.

Јаболкова киселина

Влијае позитивно при хипертензија (висок крвен притисок) и е одлична намирница против инфекции.

Ви препорачуваме да прочитате: Детоксикација во 5 чекори.

Сподели: