Напиток со јаболков оцет за детоксикација на белите дробови

Без разлика дали сте пушач или не, на вашите бели дробови повремено им е потребна детоксикација. Воздухот, особено ако живеете во град е заситен со загадувачи, индустриски чад и издувни гасови од автомобилите. Таквите загадувачи предизвикуваат оштетувања на плуќата, кои со тек на време може да доведат до хронична опструктивна белодробна болест. Откако ќе бидат вдишани токсините, тие се лепат на ѕидовите на белите дробови и ја намалуваат нивната еластичност. Во воздухот кој го дишете на отворен и затворен простор освен прашина, може да бидат пристувни и честички на жива, арсен, олово, бензен, диоксини… Сите овие штетни состојки, еднаш кога ќе стигнат до респираторниот систем го нарушуваат и физичкото и менталното здравје. Освен тоа, кога белите дробови ќе се наполнат со токсини, нивната способност на ширење при двишување значајно е ограничена, што значи дека и дотокот на кислород е намален. Ве советуваме повремено, барем еднаш годишно да спроведите детокс и да ги исчистите белите дробови од вишокот слуз и токсини како би можеле непречено да ја вршат својата функција. Ви препорачуваме неколку дена со ред да консумирате напиток на база на јаболков оцет.

Напиток со јаболков оцет за детоксикација на белите дробови

Напиток од јаболков оцет за детокс на белите дробови

Состојки:

 • 1/2 мала лажичка ѓумбир во прав
 • 1/2 мала лажичка чили во прав
 • 100 мл јаболков оцет
 • 3 лажици мед
 • 100 мл свежо исцеден сок од лимон.

Подготовка:

 1. Јаболковиот оцет ставете го во тенџере и додајте го лимоновиот сок. Варете кратко.
 2. Тенџерето со течноста тргнете го од огнот и оставете малку да се излади.
 3. Додајте ги ѓумбирот, чилито и медот. Убаво измешајте.
 4. Готовиот напиток ставете го во стаклено шише.
 5. Земајте по 1 лажица од напитокот, два пати дневно и тоа неколку дена со ред.

Освен што ги чисти белите дробови од токсини, овој напиток го поттикнува и излачувањето на непријатната слуз и секрети кои го попречуваат дишењето. Придобивки од јаболковиот оцет врз респираторниот систем се:

 • ја разредува слузта и го поттикнува нејзиното излачување
 • го отпушта носот
 • спречува инфекции
 • ја чисти плуќата од бактерии
 • има антиоксидативно дејство.

Ви препорачуваме да прочитате: Детокс сок од краставица и ѓумбир.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: