пинџур

Пинџур со модри патлиџани и моркови

Ако сакате малку поинаков и витамински вкус на вашата зимница, предлгов за пинџур со модри патлиџани и моркови сигурно ќе ви се допадне. Има малку поспецифичен вкус кој е одлика за него како посебен специјалитет од повеќе зелечнуци освен пиперки.

Битна карактеристика е што и на најмалите многу им се допаѓа вкусот на вака припремениот витамински пинџур, а штом го поминува тој тест, знаеме дека е одличен, бидејќи децата инстиктивно умеат да проценат што е добро и што сакаат да јадат почесто. Еве го рецептот кој ќе ви помогне да го направите својот пинџур.

Пинџур со модри патлиџани и моркови

Состојки:

 • 20 кг црвени пиперки
 • 10 кг зелени пиперки
 • 7 кг модри патлиџани
 • 3 кг моркови
 • 5 кг црвени домати
 • 2 л масло
 • 5 лажици сенф
 • 1 филџан шеќер
 • 1 филџан сол
 • 1 главица лук.

Подготовка:

 1. Пиперките се мијат, а потоа се печат, се лупат и се чистат од семките. На крај се оставаат да се цедат.
 2. Модрите патлиџани се печат во загреана рерна и се лупат, па и тие се ставаат да се цедат.
 3. Морковите се чистат и се варат.
 4. Доматите се лупат, се мелат и се ставаат во длабок сад да се варат. Во доматите се додава шеќерот и се варат додека течноста се згусне.
 5. Пиперките, модрите патлиџани и морковите се мелат.
 6. Во поголем сад на оган се ставаат сварените домати и се додаваат мелените пиперки, патлиџани и моркови. Во садот се додава 1 литар масло и смесата се пржи на потивок оган со постојано мешање.
 7. Откако ќе испари течноста, се додава и 1 литар масло и пинџурот се пржи на посилен оган. Пред крај на пржењето се додаваат сол, сенф и лук по вкус.

Рецептот го испратил: Даниела Џогова.

Сподели: