Полнет солен венец со моцарела и тиквичка

Кога сакате да направите вкусно печиво, посетете ја sezahrana.mk. Тука ќе ги најдете најдобрите испробани рецепти кои се креирани од нас и нашите креативни соработнички. А овој пат Катерина ни испрати рецепт за полнет солен венец со моцарела и тиквичка.

Солениот венец со фил изгледа убаво, па може да го направите за свечени трпези, но исто така и да се почестите со семејството. Подготовката е едноставна и лесна. Следете ги инструкциите и ќе бидете воодушевени од резултатот.

полнет солен венец

Состојки:

 • 350 г брашно
 • 1/4 коцка свеж квасец
 • 1 белка
 • 150 мл млеко
 • 50 г путер
 • ½ мала лажичка сол
 • прстофат шеќер.

За фил:

 • 1 тиквичка
 • 200 г моцарела
 • ½ мала лажичка куркума.
 • 1 жолчка за премачкување
 • сусам и ленено семе за декорација.

Подготовка:

 1. Во длабок сад за месење ставете ги брашното, квасецот, белката, млакото млеко, путерот, солта и шеќерот. Измешајте ги состојките и замесете средно меко тесто.
 2. Добро измесеното тесто оставете го на топло место да нарасне.
 3. Во меѓувреме тиквичката и моцарелата изрендајте ги на крупната страна од рендето.
 4. Работната маса посипете ја со брашно. Ставете го тестото и со помош на сукало исучете правоаголна кора.
 5. На едната половина од кората нанесете ја ренданата тиквичка, парчињата моцарела и куркумата. Пред да ја нанесете тиквичката, исцедете ја од течноста.
 6. Другиот дел од кората расечете го вертикално на ленти со ширина од 2 см.
 7. Завиткајте ја кората во ролат почнувајќи од делот каде се тиквичките и моцарелата.
 8. Завитканиот ролат ставете го во калап за куглоф, премачкајте со разматена жолчка и посипете со сусам и ленено семе.
 9. Печете го во загреана рерна на 200 степени, за време од 25 до 30 минути. Печениот солен венец со моцарела и тиквичка оставете го кратко време да се излади, а потоа извадете го од калапот. Исечете го на парчиња и послужете го. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Солен посен куглоф со праз и спанаќ.

Сподели: